Wspinaczka – co warto wiedzieć

0

Sporty ekstremalne od lat pociągają miłośników adrenaliny. Jedną z najbardziej popularnych dyscyplin jest wspinaczka. Co roku, z nastaniem wiosny, nowi śmiałkowie podejmują się prób zdobycia skalistych szczytów. Przed rozpoczęciem wyprawy warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne i psychiczne. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek – a przy wspinaczce o nie nietrudno. Poniższe rady pomogą nam z powodzeniem zrealizować marzenia, a przy tym zachować sto procent bezpieczeństwa.

Co się bardziej opłaca – przedsprzedaż czy oferta last minute?

Wielu turystów planujących spędzenie wakacji poza granicami kraju co roku zadaje sobie podstawowe pytanie: co się bardziej opłaca – przedsprzedaż czy oferta last minute? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż biura podróży tworzą rozmaite oferty, które są dostosowane zarówno do oczekiwań klientów, jak i zmieniających się warunków na rynku turystycznym. W związku z tym rzeczywistość turystyczna jest taka, iż w niemal każdym okresie można natrafić na niezwykle atrakcyjną propozycję – i to bez względu na to, czy jest ona oferowana w przedsprzedaży czy jako oferta last minute. Jednak bez względu na pojawiające się wątpliwości można zauważyć na rynku turystycznym pewne tendencje, które utrzymują się już od kilku lat.

Specjaliści z branży turystycznej przekonują, iż biura podróży coraz rzadziej oferują półdarmowe oferty last minute. Wynika to z tego, iż biura podróży – nauczone doświadczeniem tych, które zbankrutowały – nie rezerwują już całych kurortów i samolotów, a dostosowują ilość wykupowanych miejsc do ilości turystów decydujących się na daną wycieczkę. W praktyce oznacza to, iż biura podróży rzadko kiedy dysponują nadprogramowymi miejscami, które muszą sprzedawać za bezcen – zwłaszcza na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem wycieczki. Zatem szansa na znalezienie naprawdę atrakcyjnej oferty last minute jest dużo mniejsza niż jeszcze kilka lat temu, ale oczywiście nie niemożliwa – wiele biur podróży zostawia sobie możliwość oferowania wycieczek „na ostatnią chwilę”.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z ofertami w przedsprzedaży. W tym przypadku zdecydowana większość biur podróży oferuje swoim klientom bardzo atrakcyjne ceny i duże rabaty w przypadku zakupu wycieczki z odpowiednim wyprzedzeniem. Takie działania mają sens – turysta zyskuje szybką rezerwację i dobrą cenę, a biuro podróży ma gwarancję, iż na danej wycieczce będzie miało komplet. Dodatkowo wiele ofert first minute zawiera spore rabaty dla dzieci, darmowe ubezpieczenie oraz gwarancję niezmienności ceny (bez względu na okoliczności zewnętrzne). Dlatego letnie wakacje warto już rezerwować na przełomie roku, a poszukiwanie ofert na spędzenie Sylwestra należy rozpocząć jeszcze w sierpniu.

O czym należy pamiętać planując biwak pod namiotem

0

Nie ulega wątpliwości, iż okres wakacyjny sprzyja wyjazdom na biwak pod namiotem, który jest nie tylko niezapomnianą przygodą, ale także umożliwia codzienne przebywanie na łonie natury. Niezwykle popularnym kierunkiem są polskie (i nie tylko polskie) góry, które przyciągają turystów przepięknymi widokami i zróżnicowanymi szlakami o różnym stopniu trudności. Wielość dostępnych tras sprawia, iż każdy – bez względu na poziom umiejętności i sprawność fizyczną – może przeobrazić się w aktywnego piechura. Jednak każdy biwak – bez względu na miejsce – jest specyficznym rodzajem wypoczynku i jako taki wymaga odpowiednich przygotowań. O czym należy pamiętać planując biwak pod namiotem? Oto kilka podstawowych wytycznych.

Namiot
Namiot to podstawa każdego biwaku – trudno sobie wyobrazić bez niego jakikolwiek wypoczynek pod gołym niebem. Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy jego wyborze jest rozmiar, który powinien być uzależniony od ilości osób planujących daną wycieczkę. Dodatkowo należy wybierać namioty nieprzemakalne, lekkie i stosunkowo łatwe do rozłożenia. Wielu producentów sprzętu turystycznego oferuje namioty samorozkładające się, co pozwala zaoszczędzić czas i energię. Dobrym pomysłem – zwłaszcza przy dłuższych wyprawach – jest zakup namiotu ekspedycyjnego.

Śpiwór
Wybierając się na biwak pod namiotem pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiedniego śpiwora, który zapewni nie tylko komfortowe i wygodne spanie, ale przede wszystkim uchroni przed zimnem. W tym przypadku można zdecydować się na dwa podstawowe modele – kołdrę bądź mumię. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż śpiwór powinien być wykonany z materiału wysokiej jakości.

Materac
O jakości snu na biwaku pod namiotem decyduje nie tylko odpowiedni śpiwór, ale także materac. Turysta wybierający się pod namiot ma do wyboru tradycyjne karimaty lub samopompujące się maty. Oba modele mają podstawową zaletę – charakteryzują się niewielkim rozmiarem oraz wagą, co znacznie ułatwia ich transportowanie.

Plecak
Jednym z głównych wyznaczników biwaku pod namiotem jest odpowiedni plecak. Ta część wyposażenia jest niezwykle ważna, gdyż to właśnie w plecaku transportuje się cały biwakowy ekwipunek. W związku z tym dobrze dobrany plecak powinien być wygodny, lekki, w odpowiednim rozmiarze (dostosowany do wzrostu i długości wycieczki), wyposażony w praktyczne schowki i kieszonki oraz odporny na wilgoć.

Kompletując wyposażenie na biwak pod namiotem nie wolno także zapominać o kilku pozostałych przedmiotach, które mogą być niezwykle przydatne. Do plecaka obowiązkowo należy zapakować latarkę i baterie, mały nóż, kurtkę przeciwdeszczową, nieprzemakalne buty, telefon komórkowy oraz apteczkę. W tym przypadku przeoczenie któregoś z tych przedmiotów może być bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Co zabrać na wyprawę w góry

0

Wraz ze zbliżającym się latem coraz więcej osób zaczyna planować wakacyjne wycieczki. I jak co roku dużą popularnością cieszą się wyprawy w rejony górskie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wakacje w górach mogą być naprawdę niezapomniane. Piękne widoki, czyste powietrze, możliwość obcowania z naturą czy szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności – to tylko niektóre z przyczyn, dla których wyprawy w góry od lat cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Jednak wybierając tego typu wypoczynek należy pamiętać o tym, iż wyprawa w góry jest bardzo specyficzna i wymaga odpowiednich przygotowań. Na co należy zwrócić uwagę planując taki wyjazd? Oto kilka podstawowych kwestii.

Dobry plan
Podstawą każdej wyprawy w góry powinien być dobrze przemyślany i przeanalizowany plan, który umożliwi spokojny i udany urlop. Przede wszystkim należy znaleźć miejsce noclegu – uzależnione od indywidualnych gustów i posiadanego budżetu. W tym przypadku warto popytać wśród rodziny bądź znajomych oraz posłużyć się wyszukiwarkami internetowymi. Równie ważnym krokiem jest poszukanie atrakcji w niedalekiej okolicy od miejsca noclegu – i to nie tylko na świeżym powietrzu, ale także pod dachem, co zapewni rozrywkę również podczas deszczowych dni. Odpowiednich informacji można szukać w przewodnikach lub na stronach internetowych. Niezwykle istotnym krokiem w planowaniu wyprawy w góry jest założenie pewnego budżetu, którego należy przestrzegać.

Dobrze spakowana walizka
Wyprawa w góry jest niezwykle specyficzna – i dlatego wymaga przygotowania odpowiedniej walizki. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odzież. Bagaż powinien zawierać profesjonalne buty (przeznaczone do wędrówek górskich), kurtkę (chroniącą przed wiatrem, deszczem i zimnem), czapkę (ochraniającą przed nadmiernym słońcem) oraz lekkie i przewiewne ubrania. Dodatkowo należy spakować odpowiednie kosmetyki oraz środki higieniczne. W przypadku podróży z dziećmi warto także zadbać o zabranie gier planszowych, które mogą urozmaicić spędzanie czasu wieczorami czy podczas brzydkiej pogody.

Bagaż na wędrówki górskie
Niemal każda wyprawa w góry kojarzy się przede wszystkim ze zdobywaniem górskich szlaków. Jednak aby wędrówki górskie były udane i bezpieczne, to należy zabrać na nie odpowiedni bagaż. Plecak wycieczkowy powinien zawierać przede wszystkim prowiant, napój (najlepiej wodę), latarkę, zapałki oraz tabliczkę czekolady. Warto także zapakować do niego bandaż, plaster, opatrunki i wodę utlenioną – co może okazać się niezwykle przydatne w sytuacji drobnego wypadku. Rzeczą obowiązkową jest zabranie ze sobą telefonu komórkowego z zapisanym w nim numerem do pogotowia górskiego. Każdorazowe wyjście w góry musi być połączone ze zdrowym rozsądkiem i ze świadomością, iż góry są groźne i niebezpieczne, a tym samym wymagające przede wszystkim pokory.

Podstawowy zestaw turysty wybierającego się w góry

0

Okres letnich wakacji zbliża się wielkimi krokami, a tym samym coraz więcej osób jest już myślami przy górskich wycieczkach. Turystyka górska to jeden z najbardziej lubianych sposobów na spędzanie wolnego czasu. I trudno się temu dziwić – przepiękne widoki, obcowanie z naturą, przepych i monumentalność gór czy świeże powietrze to niezaprzeczalne atuty górskich miejscowości. Jednak aby wyprawa w góry była udana, to należy się do niej przygotować w odpowiedni sposób. Kompletowanie właściwego sprzętu warto rozpocząć z odpowiednich wyprzedzeniem.

Turystyka górska to sposób na niezwykle udane wakacje. Jednocześnie wymaga ona posiadania określonego wyposażenia. W skład niezbędnego wyposażenia turysty górskiego wchodzi:
– dokładna i aktualna mapa z zaznaczonymi szlakami górskimi,
– apteczka (zawierająca nie tylko bandaże, plastry, wodę utlenioną czy leki przeciwbólowe, ale także krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym),
– termos (w którym można zabrać na wycieczki górskie herbatę, kawę lub inny ciepły napój),
– odpowiednia odzież (w garderobie nie może zabraknąć spodni, skarpetek, ciepłej bluzy oraz kurtki – i to bez względu na porę roku),
– buty (przystosowane do górskich wędrówek),
– namiot, który będzie przydatny w przypadku dłuższych wycieczek (powinien być dostosowany do liczby uczestników wyprawy, a przy tym lekki, nieprzemakalny, łatwy w rozkładaniu i charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami po złożeniu),
– śpiwór (lekki, chroniący przed utratą ciepła, najlepiej z wypełnieniem syntetycznym lub puchowym).
Dodatkowo nie wolno zapominać o praktycznym i często niezbędnym sprzęcie – takim jak latarka, telefon komórkowy czy raki bądź czekany (zwłaszcza w przypadku wspinaczki).

Wybierając się w góry (nawet na krótki okres) należy także zadbać o zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia gastronomiczne. W tym przypadku warto zakupić tak zwany niezbędnik turysty, w skład którego wchodzą podstawowe sztućce (łyżka, widelec i nóż), a często także dodatkowe narzędzia (na przykład otwieracz do konserw, szpikulec lub korkociąg). Niezbędnik turysty może być wykonany ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego odpornego na zniszczenie, a jego cechą charakterystyczną jest połączenie wszystkich narzędzi w jeden pęk. Dzięki temu maleje ryzyko zgubienia jednego elementu, a samo przechowywanie w plecaku jest dużo wygodniejsze.

Podróż z dzieckiem nie musi być męcząca

0

Wiele osób uważa, iż dziecko – zwłaszcza małe – może ograniczyć opiekunom przyjemność wynikającą z podróżowania. Nic bardziej mylnego. Coraz większa liczba rodzin podróżująca z pociechami jest dowodem na to, iż wycieczka z maluchem wcale nie jest taka straszna. Co więcej – może być niezwykle ciekawym doświadczeniem i dopełnieniem radości płynącej z uprawiania turystyki. Oczywiście podróż z dzieckiem nie jest łatwa (zwłaszcza z tym najmniejszym), ale odpowiednie przygotowania do tego wydarzenia mogą w znaczący sposób ograniczyć jakiekolwiek ryzyko. Jak się przygotować do podróży z dzieckiem? Oto kilka rad.

Pierwsza próba
Wielu rodziców podróżujących z małymi dziećmi przekonuje, iż najlepszym sposobem na przekonanie się do takiego spędzania czasu jest nabranie indywidualnych doświadczeń. Początki są zawsze najgorsze. Dlatego pierwsza podróż z dzieckiem powinna być stosunkowo krótka – aby do minimum ograniczyć ryzyko ewentualnych problemów (na przykład na skutek choroby malucha). Dobrym rozwiązaniem jest udanie się w podróż z bardziej doświadczoną rodziną, która w trudnych chwilach wspomoże radami, przykładem i dobrym słowem.

Podporządkowanie podróży maluchowi
Wybierając się w podróż z dzieckiem należy pamiętać o tym, iż cała wycieczka powinna być podporządkowana najmłodszemu członkowi rodziny. Nie wolno w tym przypadku stawiać własnych zachcianek ponad potrzeby dziecka i obowiązki wobec niego. Jest to sytuacja analogiczna do tej codziennej – tak jak domową rzeczywistość podporządkowuje się maluchowi, tak samo podróżniczy świat powinien być dostosowany do dziecka.

Pakowanie
Jedną z podstawowych kwestii podczas podróżowania z dzieckiem jest przygotowanie odpowiedniego ekwipunku. I o ile niezwykle istotne jest zabranie pewnych podstawowych rzeczy (odpowiednich ubranek, środków higienicznych, kosmetyków, kocyka czy ulubionej zabawki), o tyle wielu rodziców przestrzega przed popadaniem w przesadę. Czy na wakacyjny wyjazd naprawdę niezbędne jest łóżeczko z moskitierą lub ultralekka wanienka? W wielu przypadkach okazuje się, iż kwatery turystyczne są naprawdę dobrze wyposażone, a w sytuacjach kryzysowych wiele rzeczy można kupić w pobliskich sklepach. Co warte podkreślenia – z wyjazdu na wyjazd doświadczenie będzie coraz większe i coraz łatwiej będzie skompletować podróżniczą wyprawkę.

Rodziny podróżujące z dziećmi podkreślają, iż warto przełamać pierwsze obawy i wyruszyć na wakacje ze swoimi pociechami. Chwile spędzone razem, radość, ciekawość świata i mnóstwo pytań ze strony dziecka to największa nagroda płynąca ze wspólnych podróży.

Rodzinny wypad w góry – jak bezpiecznie i komfortowo przewieźć sprzęt narciarski?

0
Rodzinny wypad w góry – jak bezpiecznie i komfortowo przewieźć sprzęt narciarski?

Zima to pora roku, która sprzyja wyjazdom rodzinnym na narty. Często jednak wiąże się to z zabraniem nie tylko samego sprzętu, ale również dużej ilości bagaży. Zastanawiamy się wtedy jak to wszystko pomieścić w jednym aucie? Dlatego świetnym rozwiązaniem jest bagażnik na narty, mocowany na dachu samochodu.

Komfortowe rozwiązanie

Narty możemy przewozić na dwa sposoby: albo w środku samochodu, co nie jest polecane ze względu na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, a także na samą wygodę podczas jazdy, albo zamontowanie bagażnika na dachu samochodu.

To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczne i komfortowe dla wszystkich podróżników. Nowoczesne bagażniki pomieszczą nawet 6 par nart, są zamykane na kluczyk, co gwarantuje im odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą. Produkt musi oczywiście spełniać wszystkie europejskie standardy oraz normy.

Większość modeli bagażników na dach wymaga belek poprzecznych do zamocowania go, choć niektóre z nich nie potrzebują dodatkowych elementów, ponieważ są montowane magnetycznie. W bagażniku narciarskim możemy przewozić nie tylko same narty, ale również kijki narciarskie lub deski snowboardowe.

Jak przewozić narty?

Istnieje kilka sposobów na przewożenie nart samochodem:

  • W uchwytach narciarskich – jest to tradycyjna metoda, którą wielu kierowców wybiera ze względu na bardzo niską cenę. W rzeczywistości jednak nie jest to najlepsza decyzja zwłaszcza na dalekie podróże. Jeśli wybieramy się w pobliskie góry, gdzie trasa samochodem nie wyniesie więcej niż 3 godziny, uchwyty mogą się sprawdzić. Dlatego nie są polecane na dalsze podróże? Ponieważ ryzykujemy zniszczenie ślizgów lub wiązań w naszych nartach, są także narażone na działanie soli oraz piachu, których nie brakuje na zimowych drogach. Wielu kierowców przewożąc narty w uchwytach narciarskich umieszcza je w pokrowcach, jednak nie jest to rozwiązanie sytuacji. Po kilkusetkilometrowej podróży nasze narty pokryte będą śniegiem, solą, piachem i błotem, co nie do końca uda nam się samodzielnie i dokładnie wyczyścić. Tradycyjne uchwyty narciarskie to jednak najtańsza opcja, na jaką możemy się zdecydować, kosztują bowiem około 150 złotych.
  • W bagażnikach magnetycznych – w przeciwieństwie do tradycyjnych uchwytów narciarskich do jego montażu nie są potrzebne belki bazowe, pamiętajmy jednak, że wciąż jest to zwykły bagażnik dachowy, który nie zabezpiecza odpowiednio naszego sprzętu. Dostępne są modele zamykane na kluczyk, ich montaż polega na przyssaniu płyty magnetycznej do płaskiego dachu, przez co szybko możemy umieścić go na dachu oraz zdjąć. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych uchwytów narciarskich jest to dobre rozwiązanie jedynie na niedalekie podróże. Taki sprzęt kosztuje około 350 złotych.
  • W boxach dachowych – dzięki nim możemy przewieźć nasz sprzęt w sposób całkowicie komfortowy oraz bezpieczny. Co więcej, boxy są tak pojemne, że zmieścimy w nich nie tylko sprzęt, ale również kurtki, buty narciarskie, kijki, kaski oraz resztę niezbędnych akcesoriów potrzebnych na wyjazd. Boxy dachowe są o tyle wygodne, że możemy umieścić w nich mokry, brudny sprzęt oraz ubrania, podczas gdy wnętrze auta pozostaje suche i czyste. Sprzęt ani odzież nie są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, ponieważ chroni je obudowa boxa. Nowoczesne boxy bagażowe produkowane są w taki sposób, by zwiększyć nie tylko swą ładowność, ale również aerodynamikę – poruszając się z prędkością 100 km/h odczujemy wielką różnicę między uchwytami narciarskimi, a boxem dachowym, który będzie zachowywał się o wiele ciszej, co w skali całej podróży bardzo wpływa na komfort jazdy. Co więcej, boxy dachowe możemy wykorzystywać nie tylko zimą do przewożenia sprzętu, lecz także latem przy wakacyjnym wyjeździe na sprzęt plażowy czy wypoczynkowy. Box dachowy to także spora inwestycja – by zakupić sprzęt dobrej jakości musimy wydać około 800 złotych.

Jak wybrać właściwy opcję dla siebie?

Przede wszystkim musimy zdecydować co potrzebujemy w nim przewozić i w jakich ilościach, aby właściwie dobrać jego wielkość do naszych potrzeb oraz wielkości samochodu. Na zakupy udajmy się najlepiej tym samochodem, który będzie miał zamontowane uchwyty narciarskie, magnetyczne lub box dachowy, często bowiem okazuje się, że dany produkt nie będzie pasował do naszego auta.

Jeśli posiadamy samochód typu hatchback, kombi lub van musimy mieć pewność, że przewożony sprzęt na dachu lub box nie będzie przeszkadzał w otwarciu tylnych drzwi do góry, ani nie dojdzie też do ich uszkodzenia.

Jeśli zdecydujemy się na box dachowy zwróćmy uwagę z jakiego materiału został wykonany, dobrze, jeśli będzie posiadał wzmocnienia metalowe, dzięki czemu po wpływem dużych prędkości czy wiatru nie będzie wibrował. Pamiętajmy, że decydując się na wysokie jakości produkt otrzymujemy same korzyści – box nie ulegnie szybko zniszczeniu, w razie czego posiadamy kilkuletnią gwarancję, doskonale będzie spełniał swoje zadanie. Nie oszczędzajmy więc na tanich, uniwersalnych boxach dachowych, które często okazują się niewypałem.

Jak oszuści próbują naciągnąć turystów

0

Każdy turysta podróżujący po świecie jest narażony na wszelkiego typu oszustwa – i to zarówno te drobne (nie wyrządzające zbyt dużej krzywdy), jak i dużo bardziej kosztowne (które często mogą skończyć się utratą sporej ilości pieniędzy). Na większość z nich nie ma żadnych sposobów, gdyż są nieodłączną częścią większości miast odwiedzanych tłumnie przez turystów. Jednak z wieloma można sobie skutecznie poradzić – wystarczy wiedzieć, jakie są najczęstsze triki naciągaczy i unikać sytuacji, które mogą je wywołać.

Niemal każde miasto słynące z dużej ilości turystów jest narażone na rzesze oszustów. Jakie są najbardziej znane triki naciągaczy? Wśród tych szczególnie popularnych wymienia się:
– udawana chęć udzielenia pomocy (na przykład podczas obsługi bankomatu, zmiany przedziurawionych opon lub ostrzegania przed potencjalnymi kieszonkowcami, co niemal zawsze ma ukryty cel w postaci kradzieży gotówki),
– sytuacje w taksówce (jechanie okrężną trasą, zawyżanie kosztu kursu, próby zawiezienia do hotelu płacącego prowizję, przystawanie na blokadach i robotach drogowych, zatrzymywanie się w okolicach sklepów, a nawet kradzieże walizek),
– triki naciągaczy w środkach komunikacji (udawanie kasjerów lub pośredników sprzedających bilety, podstawianie starego auta za wygórowaną cenę, proponowanie fałszywych wiz),
– druga twarz miejscowych (zapraszanie na poczęstunek, który wiąże się z koniecznością uiszczenia ogromnego rachunku, podszywanie się pod policjantów, wymuszanie łapówek czy prośba o podpisanie petycji, która kończy się kradzieżą portfela),
– nieprzyjemne sytuacje w restauracji (dużo wyższy cennik dla turystów, który często zawiera dodatkowe opłaty, proponowanie specjalnych potraw, których cena jest znacznie wyższa czy podtruwanie turysty, aby wezwać zaprzyjaźnionego lekarza, który następnie wystawia rachunek za leczenie),
– płacenie rachunków (wmawianie turystom, iż wręczyli banknot o mniejszym nominale, podawanie wyższych cen, oszukiwanie przy wydawaniu reszty).
W tym ostatnim przypadku należy szczególnie uważać podczas płacenia kartą, gdyż nie do rzadkości należą sytuacje, w których oszuści fotografują numery kart, aby potem móc to wykorzystać.

Zdecydowana większość wymienionych wyżej trików naciągaczy ma miejsce w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Jednak można się z nimi spotkać także w krajach Europy – szczególnie tych południowych. Dlatego wybierając się w zagraniczną podróż należy zachować szczególną ostrożność i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Jak się przygotować do gotowania w podróży

0

Nie ulega wątpliwości, iż każda podróż powinna być przyjemna – i to bez względu na to, czy jest ona długa czy też krótka. Jednak oprócz zwiedzania nowych miejsc, podziwiania okolicznych widoków, nawiązywania nowych znajomości czy obcowania z naturą należy także zadbać o tak oczywistą rzecz, jaką jest jedzenie. I o ile w przypadku wycieczek jednodniowych nie powinno być większych problemów (bo można zapakować jednorazowy prowiant i udać się na obiad do pobliskiej restauracji), o tyle wycieczki kilkudniowe i związane z nimi gotowanie w podróży wymagają już pewnych przygotowań.

Ogień
Podstawową kwestią w przygotowywaniu planu żywieniowego jest podjęcie decyzji o tym, czy posiłki będą spożywane w punktach gastronomicznych czy też przygotowywane samodzielnie na polach namiotowych lub kempingach. W przypadku wybrania tej drugiej opcji należy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt służący do gotowania w podróży. Pierwszym zakupem powinien być palnik turystyczny, którego rodzaj należy uzależnić od indywidualnych potrzeb i rodzaju wycieczki. Można zdecydować się na palnik gazowy (wkręcany lub nabijany), palnik na paliwo ciekłe bądź paliwo stałe. Decyzja o wyborze palnika powinna zapaść odpowiednio wcześniej – tym bardziej, iż palniki gazowe nie mogą być transportowane samolotem, a palniki na paliwo charakteryzują się specyficznym zapachem.

Naczynia
Po wyborze odpowiedniego palnika przychodzi czas na skompletowanie zestawu naczyń. W tym przypadku należy zwracać uwagę na ich objętość i ciężar – zwłaszcza wtedy, gdy wycieczka jest piesza i odbywa się z plecakami na plecach. Warto tu zwrócić uwagę na to, iż wielu producentów naczyń proponuje klientom zestawy typowo biwakowe, które charakteryzują się funkcjonalnością i małą wagą. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w naczynia plastikowe. Poza tym w niektórych przypadkach bardziej opłaca się zakup wyposażenia gastronomicznego na miejscu, niż transportowanie go z kraju do kraju.

Menu
Ważną kwestią w planowaniu gotowania w podróży jest ustalenie menu obowiązującego podczas wycieczki. Wielu podróżników preferuje zaopatrywanie się w żywność w kraju docelowym – jest to niewątpliwie bardzo wygodne. Jednakże należy tu pamiętać o tym, iż w innych państwach mogą być problemy z kupnem ulubionych produktów (na przykład barszczu instant). Dlatego pewnym kompromisem jest zabranie w podróż określonych zapasów i uzupełnianie ich miejscowymi zakupami. Warto też rozważyć zapakowanie do bagażu żywności liofilizowanej, która w niektórych przypadkach (na przykład ugrzęźnięcia na przełęczy podczas ulewnego deszczu) może okazać się prawdziwym wybawieniem.

Wakacje w karaibskim stylu, czyli podróż na Jamajkę

0

Okres wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz większa liczba osób zaczyna zastanawiać się, gdzie spędzić kilka lub kilkanaście dni urlopu. Od wielu lat wielką popularnością cieszą się niemal te same kierunki – Egipt, Włochy, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja. Jednak coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których Polacy poszukują czegoś innego i bardziej egzotycznego. Doskonałą propozycją na spędzenie wakacji może być Jamajka, czyli wyspa pełna słońca, rumu i muzyki reggae. Z każdym rokiem cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem i dlatego wiele biur podróży regularnie włącza ja do swojej oferty, określając ją mianem 4 x R – Relaks, Reggae, Różnorodność i Rum.

Relaks na jamajskich plażach
Jednym z podstawowych atutów Jamajki są jej niezwykłe plaże – długie, piaszczyste, z krystalicznie czystym morzem, palmami oraz dużą ilością barów. Do najbardziej popularnych należą dwie – Seven Mile Beach i plaża Jamesa Bonda w Ocho Rios. Pierwsza z nich słynie z delikatnego i niemal białego piasku, natomiast druga znana jest z niezwykle pięknych raf koralowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż właśnie na plaży Jamesa Bonda kręcono zdjęcia do jednego z filmów o słynnym agencie 007.

Muzyka reggae
Jamajka to wyspa, która przede wszystkim kojarzy się z muzyką reggae i jednym z najsłynniejszych muzyków – Bobem Marleyem. „Król reggae” to prawdziwa gwiazda pochodząca z Jamajki, która doczekała się na wyspie prawdziwego kultu. Turyści odwiedzający Jamajkę mogą nie tylko posłuchać muzyki mistrza, ale także odwiedzić jego dom rodzinny, muzeum, teatr oraz sklep z pamiątkami. Niedaleko tego miejsca znajduje się miejsce pochówku muzyka, który spoczął w krypcie razem ze swoją ukochaną gitarą.

Różnorodność przyrodnicza
Jamajka słynie z przepięknej przyrody, której cechą charakterystyczną jest niezwykła różnorodność. Na wyspie można podziwiać nie tylko piękne plaże, ale także góry, groty, jaskinie, wąwozy, podziemne koryta rzeczne, płaskowyże, wodospady i niezliczoną ilość gatunków roślin oraz zwierząt.

Rum
Mówiąc o Jamajce nie wolno pominąć jednego z najbardziej znanych napojów alkoholowych, czyli rumu. Mieszkańcy Karaibów wytwarzają rum już od XVII wieku, a ten jamajski uchodzi za jeden z najlepszych. Jamajczycy spożywają rum bez żadnych dodatków, jednak większość turystów preferuje napoje na bazie tego alkoholu. Butelka rumu to także doskonały prezent przywieziony ze słonecznej wyspy.

Zobacz też