Gdańsk – wyprawa w poszukiwaniu bursztynu

0

Polskie morze kryje wiele tajemnic, a jedną z nich jest skarb w postaci cennego bursztynu. Obecność tego kamienia w regionie Pomorza stało się jednym z jego najbardziej charakterystycznych wyróżników, a najciekawsze miejsca związane z bursztynem znajdują w Gdańsku i jego okolicach. Zarezerwuj apartament w Gdańsku i odkryj szlak bursztynowy.

Nie przegap sezonu na windsurfing 

0

Mamy już czerwiec a to oznacza, że już od kilku dobrych tygodni w Polsce trwa sezon na windsurfing. Amatorów pływania na desce z żaglem nie brakuje, tym bardziej, że pogoda w tym roku jest dla nas wyjątkowo łaskawa.

Czym jest Japan Rail Pass?

0

Japonia jest fantastycznym krajem, który zdecydowanie warto odwiedzić. Niestety, sam wyjazd do tego państwa bywa bardzo skomplikowany, a chcąc się po nim swobodnie poruszać, nieraz trzeba mocno się natrudzić. Aby to sobie w jakiś sposób ułatwić i komfortowo zwiedzać różne zakątki Japonii, warto pomyśleć o skorzystaniu ze specjalnej usługi, jaką jest japan rail pass polska. Na czym więc ona polega i kto powinien się na nią zdecydować?

Usługa Japan Rail Pass pozwala na odkrywanie i zwiedzanie tego zagranicznego państwa przy pomocy transportu kolejowego. Wykupując ją, można zatem przemieszczać się po obcych miejscach różnorodnymi pociągami. Jest to opcja bardzo ekonomiczna, zwłaszcza jeśli inteligentnie się ją zaplanuje. Gdyby bowiem turysta chciał kupować wszystkie bilety oddzielnie, a często korzystałby z transportu kolejowego, zapłaciłby za to znacznie więcej niż w przypadku zainwestowania w specjalny voucher. Wystarczy wykorzystać go nawet tylko dwa czy trzy razy, aby już móc na nim zaoszczędzić. Jr pass Polska jest także rozwiązaniem niezwykle wygodnym, które może uprzyjemnić każdą podróż. Mając bowiem taki bilet wstępu na wszystkie linie, nie trzeba za każdym razem kupować go oddzielnie. Nie trzeba stać w długich kolejkach do kas i ryzykować spóźnieniem się na pociąg, bo można od razu udać się na stację i poczekać na przyjazd odpowiedniego środka transportu. Japan Rail Pass oferowany jest przez sporą ilość firm pracujących w branży turystycznej. Wystarczy zatem sprawdzić ich propozycje kierowane do osób chcących podróżować po Japonii, by świetnie i dokładnie zaplanować cały swój wyjazd.

Oczywiście z tej propozycji, zaprezentowanej na stronie logostour.pl, nie każdy będzie mógł skorzystać. Zrobią to tylko i wyłącznie osoby nieposiadające obywatelstwa japońskiego. Warunkiem pozwalającym na skorzystanie z vouchera jest także potwierdzenie, że chce się odwiedzić Japonię jedynie w celach turystycznych. W innym wypadku nie można zakupić tego specjalnego biletu.

Nie daj się alergii w majówkę! Jak zapobiec objawom alergii na wyjeździe?

Jeśli Ty lub któryś z Twoich bliskich jest alergikiem z pewnością wiesz, że planując wyjazd musisz wziąć pod uwagę nieco więcej czynników niż inni… Poza starannym uzupełnieniem apteczki, której zawartość powinna być uniwersalna i przemyślana, powinieneś wziąć pod uwagę kierunek wyjazdu, uwzględniając roślinność występującą w danym regionie. Maj to miesiąc, w którym wiosna wybucha z całych sił, racząc nas nie tylko nowymi zapachami i widokami, ale niestety również alergenami…

Rower trekkingowy czy górski – dopasuj jednoślad do trasy

Choć dla początkujących i okazjonalnych rowerzystów wybór odpowiedniego rodzaju jednośladu może wydawać się zupełnie nieistotny, ci którzy chcą wykorzystać pełen potencjał swojego roweru to właśnie na tym skupiają swoją uwagę. To, której marki rower wybierzemy i jak duży budżet na niego przeznaczymy jest oczywiście niezwykle istotne pod względem wytrzymałości i jakości roweru, jednak nawet ten najdroższy, którego nie dopasujemy odpowiednio do trasy będzie zachowywał się po prostu kiepsko. Jak jednak ocenić, który rower będzie lepszy dla naszych potrzeb? W końcu nie każdy wybiera wyłącznie trasy górskie lub miejskie. W jakim wypadku sprawdzi się bardziej wymagający MTB lub uniwersalny rower trekkingowy?

Określamy cel podróży

Przed zakupem roweru trzeba postawić sobie podstawowe pytanie: jak i gdzie będę jeździć? Wielbicielom przygód, zapierającej dech w piersiach przyrody, niezwykłych górskich widoków, wyboistych tras leśnych i pełnych adrenaliny zjazdów poleca się przede wszystkim rowery MTB. To one, skonstruowane specjalnie tak, by zapewniać bezpieczeństwo i amortyzację na wyboistych trasach okażą się tu najwygodniejsze. Ci, którzy częściej stawiają na jazdę turystyczną, wybierając dłuższe wyprawy po drogach asfaltowych i polnych ścieżkach, połączone ze zwiedzaniem i piknikowymi postojami skorzystają zdecydowanie więcej wybierając rower trekkingowy, często zwany także rowerem turystycznym.

Choć do niedawna to rowery górskie były uważane za największą i najbardziej uniwersalną grupę rowerów, dziś marki rowerowe stawiają na znacznie bardziej rozbudowane linie produktowe proponując modele, które faktycznie sprawdzą się w różnych sytuacjach. Era jednego roweru do wszystkiego jest już dawno za nami – dziś, śladem profesjonalnych kolarzy, stawiamy na rowery wyspecjalizowane.

Od górala do trekkingu

Porównanie roweru górskiego i roweru trekkingowego nie jest zbyt skomplikowane – choć kiedyś to rowery MTB stanowiły podstawę wyposażenia większości amatorskich rowerzystów, dziś ich miejsce zajęły nieco inaczej zbudowane rowery trekkingowe. Ich podstawową zaletą, dzięki której jednoślady te nadają się do jazdy na dłuższych trasach, jest dodatkowe wyposażenie, którego nowoczesnym „góralom” zwyczajnie brak. Dzwonek, błotniki, bagażnik, oświetlenie, podnóżek, osłona na łańcuch, czy  pompka nie mają właściwie prawa bytu w przeznaczonym do wyczynowej jazdy rowerze MTB – nie ma tam na nie zwyczajnie miejsca. Tak wyposażonym rowerem trekkingowym zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest poruszać się po drogach publicznych, nie wspominając już o komforcie jazdy, który jest tu nieporównywalnie wyższy dzięki innej geometrii ramy – umożliwiającej jazdę sportowo-rekreacyjną, a nie wyłącznie sportową.

Dla kogo rower trekkingowy?

Amatorom spokojniejszej jazdy, którzy niekoniecznie chcą pracować głównie nad swoją kondycją, proponuje się przede wszystkim rowery trekkingowe, które są swoistym połączeniem rowerów górskich i miejskich.  Rowery turystyczne, nazywane przez specjalistów trekkingowymi to przede wszystkim szansa na wygodne podróżowanie zarówno na krótkich, jak i dłuższych trasach. Rower tego typu posiada przerzutki, hamulce i nierzadko amortyzatory porównywalne jakościowo z pojazdami MTB, jednak jego zaletą ponad „góralem” są niewątpliwie większe koła, szersze siodełko, wygodna kierownica i możliwość zachowania wyprostowanej pozycji, która ma ogromne znaczenie podczas długich przejażdżek.

Paniom pragnącym zaznać przyjemności z jazdy trekkingowej proponujemy nowy model Vermont Eaton, który na trasie zachowuje się tak dobrze, jak wygląda. Estetyczny i komfortowy, trekking marki Vermont jest dobrą inwestycją na wiele lat przyjemnej jazdy.

Dla panów wybraliśmy natomiast model Cube Touring, który dzięki prostej kierownicy i szerokiemu siodełku nie spowodują bólu pleców i zmęczenia nawet po kilkudziesięciu kilometrach trasy.

Dla kogo rower górski?

Nowoczesne modele rowerów górskich to już prawdziwie specjalistyczne jednoślady pozwalające na wygodną jazdę po trudnym, wyboistym, górskim terenie. Producenci pozbawiają ich dziś wszystkiego, co  nie ma bezpośredniego wpływu na jazdę, a mogłoby wpływać na bezpieczeństwo czy osiąganą prędkość. Nie uświadczymy tu więc bagażników, błotników czy dodatkowych świateł. Atutami większości rowerów MTB jest więc lekkość ramy (którą tu wykonuje się zwykle z lekkiego aluminium lub karbonu), większa niż w przypadku innych rowerów zwrotność oraz niezwykle wysoka wytrzymałość uzyskana przez zastosowanie odpowiednich komponentów i profesjonalnych amortyzatorów.

Cube Access WS EAZ to jeden z ciekawszych przykładów kategorii nowoczesnych rowerów górskich. Przeznaczony dla stylowych kobiet kochających adrenalinę rower jest połączeniem komfortu jazdy i pewnych komponentów, dzięki którym jazda po twardych i wyboistych szlakach nie powinna sprawić nikomu najmniejszego problemu.

Panom proponujemy równie wytrzymały model Giant ATX 2 27,5″, który nada drapieżnego charakteru każdej wyprawie górskiej. Podobnie jak większość MTB został wyposażony w pośrednie koła 27,5” które gwarantują lepszą przyczepność i prędkość jazdy. Uzupełniony o wytrzymały widelec z amortyzatorem o skoku 100 mm doskonale sprawdzi się nawet w najtrudniejszym terenie leśnym.

Wygodnie i bezpiecznie ze sprzętem

0

Obecnie podróżujemy coraz więcej. Nowym standardem jest zabieranie ze sobą sprzętu elektronicznego w podróż. Telefon jest już niewystarczający. Większość z nas podróżuje zarówno prywatnie, jak i biznesowo ze swoim laptopem, w którym znajduje się całe nasze wirtualne i zawodowe życie.

Sprzęt pod odpowiednią ochroną

Lecąc samolotem możemy skusić się na umieszczenie laptopa w bagażu głównym, który trafi do luku. Jednak w wielu przypadkach bagaże są dość brutalnie traktowane na lotniskach. W efekcie sprzęt może się łatwo obić mimo zabezpieczenia, a jego wyjęcie na miejscu przyniesie raczej frustrację niż efektywną pracą.

Jadąc w delegację laptop jest niezbędny. Latamy najczęściej, jednak podróż samochodem lub pociągiem również może być niebezpieczna dla sprzętu. Chodzi przecież nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o wygodę podczas podróży. Jednym z priorytetowych zakupów dla posiadaczy laptopa, którzy wiedzą, że będą oni bardziej mobilni, a sam sprzęt spędzi sporo czasu nie tylko na domowym biurku jest plecak na laptopa. Placek na laptopa w odróżnieniu od standardowej torby daje nam więcej swobody. Można w nim umieścić bez większych problemów wszystkie kable oraz dodatkowe sprzęty jak np. dyski zewnętrzne, słuchawki, zapasową kamerę i wiele innych. Niewątpliwą zaletą jest to, że wypakowany plecak na laptopa nie będzie gabarytowo przypominał nieporęcznej cegły. Torby na laptopy nie zawsze dają taką możliwość. Są one projektowane z myślą o mniejszym obłożeniu – w efekcie zabranie torby z laptopem na pokład samolotu jest w większości przypadków nieporęczne (dalej trzeba uważać żeby nieopatrznie nie stuknąć sprzętem i go nie uszkodzić).

Plecak lepszym rozwiązaniem

Plecak na laptopa daje znacznie więcej możliwości. Jeśli nie mamy dużo dodatkowego sprzętu do laptopa to sam plecak może z powodzeniem służyć jako mały bagaż podręczny do samolotu czy pociągu. Drugą sprawą jest to, że sprzęt mamy zawsze pod ręką. Oferowane w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i sieciowych warianty wyposażone są w mnóstwo ergonomicznych przegródek, które dają więcej wygody oraz (co najważniejsze) pełną świadomość, że sprzętowi nic nie grozi. Plecak na laptopa nie będzie dużym wydatkiem. Przed okresem letnim sklepy wprowadzają liczne promocje na swoje produkty – producenci zdają sobie doskonale sprawę, że jest to najlepszy moment na sprzedaż tego rodzaju sprzętu. W lato wielu z nas będzie wyjeżdżać zarówno w delegacje jak i na zasłużone urlopy. Zabranie ze sobą laptopa jest musowe dla pozostania w dobrej łączności ze światem – w końcu nie wszystko da się zrobić wygodnie z poziomu telefonu.

Kierunek Włochy – czyli pomysł na krótki i dłuższy urlop

0

Szukasz pomysłu na krótki wyjazd, a może planujesz wakacyjny urlop? Sprawdź dlaczego warto wybrać się do Włoch.

Wisła – apartamenty w górach dla aktywnych

0

Śląska Wisła zyskała ogromną popularność, dzięki wyczynom polskich skoczków. Adam Małysz, czy Piotr Żyła, rozsławili rodzinną miejscowość i uczynili z niej prawdziwe centrum sportowe. Nazywana perłą śląskich Bieszczad, od zawsze była ulubionym celem wypadów Ślązaków, a teraz i reszty Polski. Zobacz miasto, z którego wypływa największa polska rzeka.

Jak wybrać śpiwór?

Żaden prawdziwy turysta nie wyobraża sobie wypadu w góry lub na biwak bez śpiwora. Musisz go mieć ze sobą w każdej sytuacji, w której skazany będziesz na nocowanie z dala od trwałego dachu nad głową i solidnych ścian. Z drugiej strony może przydać Ci się on nawet w schronisku. Nie ma co ryzykować – pamiętaj, że nie każde zawsze gwarantuje świeżą pościel! Jeśli więc planujesz przeżywać przygody z dala od domu, ten element wyposażenia będzie dla Ciebie niezbędny. Musisz wybrać go z głową, trzymając się kilku podstawowych kryteriów. Dziś doradzimy Ci, czym kierować się przy zakupie śpiwora, aby każdy dzień wyprawy zakończyć bezpiecznym i pełnym komfortu snem.

Które hotel w okolicach Warszawy wybrać?

0

Decydując się na wyjazd do stolicy, warto z uprzedzeniem zarezerwować noclegi. Zamiast zatrzymywać się w ścisłym centrum, można postawić na wygodę i oszczędność w jednym, wybierając hotel w okolicach Warszawy. Z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie i jak wybrać komfortowe miejsce noclegu?

Zobacz też