Tanie wyjazdy weekendowe – gdzie warto udać się na krótki wypoczynek?

0

Większość ludzi może pozwolić sobie na dłuższe wakacje tylko raz do roku, ze względu na obowiązki zawodowe. Tymczasem organizm człowieka potrzebuje częstszego wypoczynku, nawet jeżeli miałby ona trwać znacznie krócej niż normalne wczasy. To dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy weekendowe.

Buty na biwak – czym powinno charakteryzować się dobre obuwie taktyczne?

0

Dobrze dobrane obuwie to podstawa wygody podczas długiej pieszej wędrówki. Jeśli planujesz pieszą wycieczkę po lesie lub gdy wybierasz się w góry, znalezienie dobrego obuwia staje się również kluczem do Twojego bezpieczeństwa na trasie. Takie buty mają chronić Twoje stopy przed nierównościami terenu, przed ostrymi kamieniami, przed chłodem i wilgocią. Takie buty powinny również stabilizować Twój staw skokowy, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko jego skręcenia w czasie marszu po nierównym podłożu, podczas podchodzenia i schodzenia z wzniesień terenu. Idealnym wyborem na piesze wędrówki są buty wojskowe, które często określa się również mianem obuwia taktycznego lub trekkingowego.

Buty wysokie czy niskie?

W sprzedaży znajdziesz wiele modeli butów wojskowych stworzonych z myślą o sprawnym poruszaniu się po różnych typach terenu. Podstawowe ich rozróżnienie opiera się na różnicach w konstrukcji cholewy. W tym sensie wyróżnia się wysokie buty wojskowe, które okrywają nie tylko stopę, ale także staw skokowy i część łydki oraz buty przed kostkę, stworzone z myślą o podróżowaniu po terenie w miarę równym, w cieplejszych i suchych okresach roku. Jeśli szukasz butów na każdy rodzaj terenu, najlepszym wyborem będą buty wysokie, stabilizujące staw skokowy, osłaniające większą część nogi. Co prawda marsz w takich butach w czasie największych letnich upałów może być mniej komfortowy, z drugiej jednak strony takie buty sprawdzą się, gdy będziesz musiał pokonać niewielki ciek wodny, podejść pod stromiznę lub chodzić po kamieniach.

Kwestia nieprzemakalności

Szukając butów wojskowych warto rozglądać się za takimi ich modelami, które ochronią Twoje stopy przed wilgocią. W zdecydowanej większości przypadków porządne buty taktyczne zawsze wykonane są z materiałów dobrze radzących sobie z wilgocią. Gdy sięgniesz po buty ze skórzaną cholewą, wcześniej musisz je jednak dobrze zaimpregnować. Odpowiednio zaimpregnowana skóra nie przepuści wilgoci nawet wówczas, gdy będziesz musiał brodzić w wodzie po kostki. Jeśli zdecydujesz się na buty z nowoczesnych materiałów syntetycznych, te nawet bez impregnacji nie powinny przepuszczać wilgoci. Oczywiście również takie buty możesz dodatkowo zaimpregnować używając do tego specjalnych impregnatów w sprayu.

Waga butów i rodzaj podeszwy

Im lżejsze buty, tym większa wygoda w czasie marszu. Oczywiście wysokie buty wojskowe nigdy nie będą zbyt lekkie. Jeśli jednak porównasz kilka ich modeli szybko zorientujesz się, że niektóre z nich są lżejsze od innych. Niestety lekkie buty są na ogół drogie, dlatego warto wybrać rozwiązanie kompromisowe. Zdecydować się na buty o średniej wadze, o wytrzymałej konstrukcji, które będą dobrze dopasowane do kształtu naszej stopy. Wybierając buty na biwak zwróć także uwagę na rodzaj zastosowanej w nich podeszwy. Zdecydowana większość dobrych butów wojskowych ma stosunkowo twardą podeszwę i dość gruby bieżnik, który izoluje stopę od nierówności terenu i zapewnia dobrą przyczepność w czasie marszu po śliskiej, niekiedy zmrożonej lub błotnistej nawierzchni.

Rafting – Dunajec

0

„Może leśna jarzębina będzie świadkiem zwierzeń? Może w Tatrach lub Pieninach serce ktoś zabierze?” W Pieninach – z pewnością, bowiem jest to obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na mapie Polski do którego nieustannie napływają zwiedzający. Co konkretnie przyciąga rzesze turystów do tego magicznego zakątka? To przede wszystkim walory przyrodnicze i krajobrazowe, mnóstwo zabytków oraz doskonale zorganizowana infrastruktura turystyczna.

Tanzańskie safari i Wielka Piątka Afryki

0

Wielu polskich turystów udających się na swoje pierwsze w życiu safari, przeżyje je w tanzańskich parkach narodowych

Gdynia we dwoje – gdzie spędzić romantyczny wieczór?

0

Paryż, Wenecja, Barcelona – choć z pewnością są to jedne z najbardziej romantycznych miast na świecie, w Polsce również nie brakuje pięknych zakątków, w których zakochani mogą spędzić ze sobą uroczy, magiczny wieczór. Pary na wyjazdy we dwoje najchętniej wybierają miasta nad morzem, a zwłaszcza Gdańsk, Sopot i Gdynię. Jak można spędzić tam czas? Zobacz, co Gdynia oferuje zakochanym.

Radom, czy warto odwiedzić?

0

Radom, miasto nieczęsto wymieniane w planach wakacyjnych, obiekt wielu żartów czy internetowych memów. Jednak te niewielkie, w porównaniu z Krakowem, Warszawą, Poznaniem czy Trójmiastem, miasto posiada kilka ciekawych miejsc.

Szkolenia spadochronowe AFF

Skoki spadochronowe to niesamowite przeżycie. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy ich doświadczyli, jak i ci, którzy ze strach nigdy się na to nie zdecydują. Jedni i drudzy mogą się jednak zainteresować szkoleniami spadochronowymi AFF. Co to jest i do czego jest potrzebne?

Dlaczego warto zwiedzić Wrocław?

0

Wrocławia nie zwiedzimy jeden weekend. Ale to wcale nie musi być zła wiadomość. Będziemy mogli wracać do tego pięknego miasta co jakiś czas, odkrywając kolejne piękne miejsca, które się w nim znajdują. Zaspokoją gusta każdego turysty, ponieważ we Wrocławiu jest co zwiedzać i na pewno nie można się nudzić. Dlaczego warto się tutaj wybrać?

5 powodów, dla których warto odwiedzić Szklarską Porębę latem

Szklarska Poręba leży u stoków Karkonoszy i Gór Izerskich. Jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Warto jednak odwiedzić miasto także w okresie letnim. Sprawdź dlaczego!

Szlaki Morza Andamańskiego – wymarzone wakacje w jachcie

0

Tajlandia to najchętniej wybierany kraj azjatycki jeśli chodzi o wakacje. Bardzo dobrze rozwinął się tu także czarter jachtów. Dzięki niemu można podziwiać przepiękne szlaki Morza Andamańskiego i znane tajskie rafy od strony wody.

Zobacz też