Fatbike

Fat bike, czyli rower do zadań specjalnych w terenie. Jest to rower skierowany przede wszystkim dla osób bardziej wymagających, którzy chcą wykorzystywać go w bardziej ekstremalnych warunkach niż jazda po mieście.

Fat bike, czyli rower do zadań specjalnych w terenie. Jest to rower skierowany przede wszystkim dla osób bardziej wymagających, którzy chcą wykorzystywać go w bardziej ekstremalnych warunkach niż jazda po mieście.

Wielkie koła, grube opony to znak rozpoznawczy tych rowerów MTB. Szerokie opony pozwalają jeździć na fat bike’ach nie tylko po szosach, asfalcie, ale również po szlakach w górach, lasach, po piaskach pustyni, czy tam gdzie jest śnieg. Opony tych rowerów potrafią mieć szerokość od 4″ do prawie 5″.

Montaż tak szerokich opon wymaga w takim przypadku szerokich obręczy, nawet do 100mm. Dzięki temu opona staje się wielkim balonem i możliwe jest stosowanie bardzo niskiego ciśnienia powietrza w kołach, które nie przewyższa 1 BAR, co daje 100mm skoku zawieszenia. Tak niewielka ilość powietrza w oponach powoduje, że stają się one jak poduszki, co wpływa na komfort jazdy i zapewnia dobrą amortyzację.

Fat bike czy rowery górskie?

Podróżowanie na fatbik’ach różni się od jazdy zwykłym rowerem – w facie koła wydają się być prawie nienapompowane. Szerokie opony w fat bike zapewniają duży komfort jazdy oraz amortyzację i lepkość kół, gdy się jeździ na piasku lub śniegu, ale również pomagają w terenie gdzie występują korzenie, kamienie, grząski grunt. Przyczepność fata jest bardzo duża, ale na tak grubych oponach nie jest dokładna, jak w zwykłych MTB.

Rower z tak grubymi oponami zupełnie inaczej porusza się w koleinach czy w błocie. Grube koła same ciągną w stronę zbocza, czy inaczej przedzierają się przez teren i jego nierówności. Wypad na fatbike wymaga przestawienia się z opon 2,3″, jakie mają zwykłe rowery, na opony prawie 5″.

Zanim zdecydujemy na przetestowanie fatbike’a na off-roadzie, warto trochę pojeździć nim, aby wyczuć go, o czym wielokrotnie zapominamy. Największą wygodą w korzystaniu z fat bike’ów jest duża częstotliwość pedałowania, która jest bardzo ważna na off-road przy przejeżdżaniu przez błotniste, grząskie drogi.

Dla kogo jest fat bike?

Fatbike to rower dla osób, które jazdę na jednośladzie traktują po prostu jak zabawę, a nie jak rywalizację. Jest to dobry wybór dla osób, które mieszkają nad morzem, w górach, tak gdzie bywa dużo śniegu, w przy lasach, a w takich terenach problem często bywa ze znalezieniem ścieżek rowerowych. Grubaski nadają się świetnie na początek przygody z jazdą terenową, szczególnie przyciągają ludzi, którzy na co dzień raczej nie wykorzystują roweru do takiej jazdy.

Opory toczenia

Opory to największe zaskoczenie dla każdego, kto pierwszy raz wsiadł na rower typu fatbike. Rower porusza się dość energicznie żwawo, mimo, że większość fatbik’ów to sztywniaki. Połączenie tego z dobrą trakcją i płynnym przetaczaniem po przeszkodach powoduje, że na podjazdach bez problemu masz możliwość dotrzymania tempa innym rowerzystom na zwykłych rowerach, ale należy pamiętać, że nie poradzi on już sobie na bardzo górzystym terenie.

Przeczytaj również: Rowery elektryczne na grubych oponach – Jak z nich korzystać?

Fatbike z napędem elektrycznym

Jeśli coraz częściej myślimy o rowerze, który poradzi sobie w bagnistych miejscach lub śnieżnych krajach wskazane jest wybrać model roweru fat bike. Choć modele tego typu bywają droższe niż standardowe rowery, to oczywiście opłaca się kupić nieco droższy model, gdyż o wiele lepiej sprawdzą się na trudniejszych trasach. Wśród różnego typu modeli rowerów fat bike dostępnych na rynku możemy znaleźć między innymi rowery elektryczne.

Rowery te są wyposażone w dodatkowy napęd elektryczny, który jest umieszczony w korbie lub w piaście. Elektryczne rowery mają sens w poruszaniu się po cięższych fragmentach dróg off-roadowych, kiedy my już nie mamy na tyle sił by przejechać jakiś podjazd czy podróż pod górę lub zaśnieżone pagórki w lesie. Tutaj z pomocą przychodzą rowery elektryczne marki Muvike, które pomagają nam pedałować bez większego wysiłku, a w ten sposób czujemy satysfakcję z pokonywania nawet najbardziej wymagających tras.

Budowa roweru fat bike to jego kolejna zaleta

Kolejną zaletą jest budowa roweru i połączenie elektrycznego silnika z szerokimi, miękkimi oponami oraz ramy, która zapewnia idealną amortyzację. Na takim modelu fat bike’a można przejechać chyba każdą drogę.

Elektryczne rowery Muvike typu fat bike to coś, koło czego nie możesz przejść obojętnie. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się jechać jednośladem elektrycznym, to połączenie tego z grubaskiem, to wiem, że będzie to dla Ciebie niezapomniana przygoda po wertepach, lasach, piaskach i tych wszystkich nieprzystępnych miejscach, do których nie miałeś dostępu na standardowym góralu.

Rower elektryczny jest to sprzęt, który ma nam służyć dłuższy okres czasu, dlatego przed zakupem musimy przyjrzeć się firmom i temu co oferują oraz parametrom fatbike’ów. Podstawowe parametry, które musi posiadać idealny grubasek, to aluminiowa rama, akumulator litowo jonowy oraz 26-calowe koła oraz 7 biegów, silnik elektryczny 48V 250W, a jego bateria powinna być umieszczona na ramie roweru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here