Ciekawostki podwodnego świata – co kryje w sobie ten niezbadany świat?

podwodny świat

Podwodny świat mórz i oceanów od wieków był miejscem fascynującym dla archeologów, którzy mogli tam odnaleźć zalążek historii świata i ludzkości w postaci nieznanych gatunków natury czy nie do końca udanych wypraw odważnych odkrywców nowych lądów na Ziemi.

Obecnie w wielu miejscach pod wodą oceanów znajdują się imponujące wodne jaskinie, tworzone przez lata przez naturę, które są miejscem zamieszkania wielu zwierząt morskich i ciekawych gatunków roślin, co dla nurków jest szczególnym punktem docelowym w ich wyprawach. Tak samo, jak dla tych którzy są gotowi by poznać takie historie jak ta dotycząca sławnego Titanica, mogących w czeluściach morskich otchłani wytropić wraki statków, które obecnie należą do grona wspaniałych podwodnych muzeów.

Idealny prezent dla odkrywców tajemniczych głębin wodnych

Podwodny świat oceanów przenika również do życia codziennego człowieka za pośrednictwem interesującej serii klocków Lego – Lego Atlantis, będące nawiązaniem do pewnego, niezbadanego dokładnie do dnia dzisiejszego zaginięcia tajemniczego miasta jakim była Atlantyda. Seria ta łączy w sobie nawiązanie do świata podwodnego, bo woda z czasem zalała tereny dawnej Atlantydy, a także jednocześnie łączy w sobie fikcyjne opowieści stworzone dla młodych odbiorców przez projektantów Lego.

Seria Lego Atlantis powstała w roku 2010 i jest świetnym wyborem dla fanów pływania i nurkowania, a także dla tych osób, dla których odkrycia tego co nieznane, jest celem samym w sobie i pasją życia.

Podwodny świat Lego

Seria Lego Atlantis oferuje różne propozycje ukazujące podwodny świat, które niekoniecznie są tylko i wyłącznie pozytywne. Fikcyjna historia jaka powstała wraz z zestawem proponuje obie opcje, zacznijmy może od tej “złej”, która w zestawie LEGO Atlantis 7984 – Niszczyciel Głębinowy przedstawia antybohaterów usiłujących ograbić podwodne muzea – wraki z artefaktów które w nich pozostały do podziwiania.

Pojawia się również “dobra” opcja, za pośrednictwem zestawu LEGO Atlantis 8075 – Transportowiec Neptun , gdzie bohaterskie minifigurki mają za zadanie przewieźć znalezione części wraków i ich zawartości by zbadać je w celu określenia roku produkcji statku oraz terminu jego zatonięcia.

Zestawy weszły do sprzedaży w latach 2010 -2011 i są przeznaczone dla dzieci w wieku 7 -14, co nie wyklucza że dorośli się nie zainteresują tą fascynującą propozycją od firmy Lego.

Poszukajmy wspólnie zaginionej Atlantydy

Bardziej ambitne osoby być może odnajdą się w zestawach dotyczących stricte zaginionego miasta Atlantydy, by wraz z badaczami morskich głębin, odważnymi minifigurkami, znaleźć piękne i tajemnicze wrota prowadzące do starożytnego miejsca w propozycji LEGO 8078 Atlantis – Portal Atlantydy. A do pomocy i lepszego eksplorowania powierzchni morskich z pewnością idealny będzie zestaw LEGO Atlantis – Dowództwo Badań Atlantydy bo sprzęt jaki posiadają odkrywcy – minifigurki na pewno nie zawiedzie w poszukiwaniu fascynującego miasta jakim jest Atlantyda zatopiona przez oceaniczne wody.

Zestawy odpowiednie dla dzieci w przedziale wiekowym 7 -14, będą doskonałą zabawą dla nich samych a także w towarzystwie rodziców, co z pewnością przyczyni się do fajnie spędzonego wolnego czasu.

Odwzorowanie podwodnego świata w serii popularnych klocków Lego

Pomysł na odwzorowanie morskich podwodnych światów w serii Lego Atlantis to z pewnością bardzo dobry sposób na poznanie czegoś nowego dla dzieci, które nie miały wcześniej styczności z podobną tematyką. Dzięki takim zestawom mają one możliwość by dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii świata, nawet jeśli opowiadana opowieść jest w dużej mierze fikcyjna, to zawsze istnieje możliwość by zaproponować dziecku inne źródło zdobywania dodatkowej wiedzy na temat który je zainteresuje.

Klocki Lego które są wykonywane z największą dbałością o szczegóły mogą być odskocznią od codzienności dla dzieci i wejście w świat wyobraźni, który nie ma żadnych ograniczeń!

Sianowo – Dlaczego warto je odwiedzić?

Sianowo

Kaszubi to bardzo religijny naród. Może się o tym przekonać każdy kto choć raz miał możliwość „prywatnego” kontaktu z nimi. Bardzo charakterystyczna dla Kaszubów jest forma pożegnania. Zwyczajowe „do widzenia” zastępuje często „ z Panem Bogiem” Niby nic odkrywczego poza jednym szczegółem, w pożegnaniu używane jest słowo Pan. Na większości obszarów Polski używa się skróconej wersji tego pożegnania brzmiącego „ z Bogiem”. Kaszubi przez szacunek dla wszystkiego co boskie dodają słowo Pan. Ktoś może uznać, że to żadna różnica, a jednak jest ona kolosalna.

Nawiązując do wcześniejszego tekstu nie należy się dziwić, że na Kaszubach nawet w małych miejscowościach znajdują się małe kościółki. Jednym z takich przykładów może być kościółek we wsi Sianowo.

Sianowo to niewielka wieś położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wieś zajmuje brzeg jeziora Sianowskiego. Pierwsze wzmianki dotyczące znajdującej się tu osady pochodzą z roku 1348. Główną atrakcją jest szachulcowy kościół wybudowany w 1816 roku wraz ze znajdującą się w jego wnętrzu figurką Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Figurce przypisuje się cudowne boskie moce i w związku z tym, miejsce w którym się znajduje stanowi ośrodek kultu religijnego.

Sianowska Legenda

Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdująca się w zabytkowym kościele we wsi Sianowo ma swoją legendę. Według przekazów figurka została znaleziona w noc świętojańską. Znaleziska dokonało dwoje młodych ludzi zakochanych w sobie. Związek dwojga zakochanych nie był akceptowana przez żadną z rodzin, które zgodnie nie zgadzały się na ich ślub. Przebywając ukradkiem w lesie kochankowie oddając się radości wspólnego tajemnego spotkania, natrafili na drewnianą figurkę. Dostrzegli ją wśród wysokich traw podczas nocy świętojańskiej. Znalezisko zostało następnie umieszczone w specjalnie do tego celu wybudowanym kościółku.

Tyle mówi przekaz zawarty w legendzie.

Inna opowieść przedstawia figurkę Matki Boskiej jako cudownie ocaloną z pożaru w jakim spłonął pierwszy drewniany kościół znajdujący się w Sianowie. W wyniku pożaru wszystko doszczętnie spłonęło z wyjątkiem figurki. Figurka wykonana z drewna wyszła z pożaru niczym nie uszkodzona. Dla ówczesnych mieszkańców był to znak, że posiada cudowne właściwości i jest znakiem danym od Boga.

Ta i jeszcze wiele innych legend opowiadających o losach figurki wpłynęła na to, że od XV wieku do sianowskiego kościółka podążają pielgrzymki z całych Kaszub.

Sanktuarium w Sianowie

W 1816 roku wzniesiono w Sianowie niewielki kościół. Budynek wykonano w typowej dla Kaszub technologii szachulcowej lub jak inni nazywają ryglowej. Wnętrze zawiera 3 ołtarze pochodzące z XVIII wieku. W niszy głównego ołtarza umieszczona jest figurka przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem na kolanach. Figurka zwieńczona jest złoconym Okiem Opatrzności i koroną. Sama figurka pochodzi prawdopodobnie z XV wieku i wykonana jest z drewna lipowego. Z naukowego punktu widzenia figurka wykonana jest w stylu tak zwanego miękkiego gotyku.
W 1966 roku podczas obchodów 1000-lecia chrztu polskiego sianowska Madonna z dzieciątkiem została dekretem papieskim ukoronowana i ogłoszona Królową Kaszub.

Sanktuarium sianowskie stanowi miejsce wielkiego kultu religijnego dla ludności całych Kaszub. Dwa największe odpusty ściągające bardzo wielu wiernych, odbywają się w okresie letnim. Pierwszy przypada na okolice 18 sierpnia, natomiast drugi odbywa się około 8 września. Oba wydarzenia religijne uważane są za najważniejsze na Kaszubach.

Smaki Podhala — co jeść, będąc w górach?

Smaki Podhala

Okolice polskich Tatr są niezwykle popularne turystycznie, a chętni wypoczynku z majestatycznym widokiem udają się na południe Polski nie tylko po to, aby uprawiać sporty zimowe, ale przez cały rok podziwiać piękno gór. Co ważne, oprócz rozmaitych atrakcji, jakie oferuje ten region, Podhale zachwyca smakami. Będąc na urlopie w górach, warto skosztować regionalnych dań, typowych dla kuchni z tych stron. Pamiętaj, że słynny oscypek nie jest jedynym, znanym smakołykiem. Co jeść na Podhalu? Oto dania, które na pewno będą Ci smakować. 

Ciężka, ale pyszna kuchnia Podhala 

Pewne jest, że na Podhalu nie królują sałatki. To ten region Polski, w którym znajdziesz raczej tłuste i ciężkostrawne dania, ale także takie, które dadzą Ci energię i rozgrzeją Twój organizm. W miejscu, które słynie z zimowych sportów i ogromnej dawki śniegu oraz minusowych temperatur, jest to niezwykle ważne. 

Co więcej, podhalańska kuchnia regionalna wykorzystuje produkty, do których ma łatwy dostęp. Trudno oczekiwać, aby w polskich górach hitem były owoce morza, chociaż oczywiście są restauracje, które takowe serwują. 

Zwracaj jednak uwagę na propozycje w menu, które zwierają dania z regionalnymi, nierzadko sezonowymi produktami. Pieczony pstrąg z górskiej rzeki, oscypek z żurawiną z grilla, kwaśnica na żeberkach, moskole czy baranina to główne potrawy typowe w tej części kraju. 

Gdzie szukać regionalnych smaków?

Polskie góry to nie tylko Zakopane. Wręcz przeciwnie – warto odbyć urlop w pobliżu, mogąc korzystać z miejskich uroków tej zimowej stolicy Polski, ale jednocześnie z dala od zgiełku. Podczas gdy na słynnych Krupówkach królują restauracje, które serwują dania typowo pod kulinarny gust turystów, to wystarczy przejechać kilka, kilkanaście kilometrów, aby znaleźć lokalne obiekty gastronomiczne, które gotują zgodnie z przepisami kuchni tradycyjnej, tej naprawdę regionalnej. 

Czym sugerować się, wybierając miejsce do kosztowania góralskich przysmaków? Niejedna restauracja Rabka-Zdrój albo w innych okolicznych miejscowościach ma regionalne menu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie restauracji z niewielką ilością kulinarnych propozycji, dzięki czemu zyskuje się pewność, że wszystkie są świeże, robiona na bieżąco i z produktów doskonałej jakości. Szczególnie docenione zostaną placki po zbójnicku, placki ziemniaczane z chrupiącą skórką, golonka na piwie z ogórkiem kiszonym, pierogi z mięsnym farszem i okrasą czy kwaśnica. Co ciekawe, Podhale słynie również z doskonałych likierów, nalewek i innych mocnych trunków. Na rozgrzanie warto zamówić grzane wino z goździkami albo zimową herbatę z tzw. wkładką. Największą popularnością cieszy się litworówka. 

Planujesz urlop w górach? Koniecznie poznaj kulinarne smaki tego regionu. Pizzę, hamburgery i schabowego znasz już bardzo dobrze. Teraz czas na pieczone żeberka, zupę kapuścianą i owcze sery, których nie znajdziesz w żadnym innym zakątku Polski. 

Praktyczne metody poprawiania zdolności kredytowej

Wszystko o zdolności kredytowej

Przeróżne czynniki decydują o tym, jak wygląda twoja zdolność kredytowa. A jeśli zależy ci na wzięciu kredytu, zależy ci jednocześnie na tym, by tę zdolność po prostu uzyskać. Tylko jak do tego doprowadzić? Przede wszystkim myśl teraz o tym, co powinno być dla ciebie priorytetem. Czytanie kolejnych artykułów na temat tego, jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy, nie ma żadnego sensu przy nieposiadaniu zdolności kredytowej. Zadbaj zatem o najważniejsze kwestie. Zdolność kredytową zawsze możesz poprawić. Jesteś w stanie tak ją zmodyfikować, by działała ona na twoją korzyść i udostępniała ci wszystkie możliwe produkty bankowe, o jakich tylko sobie zamarzysz.

Przysmaki dla psa. Czy to tylko przekąska?

0
Przysmaki dla psa

Każdy z nas lubi przysmaki – i nie inaczej jest z naszymi pupilami. Dlatego też nic dziwnego, że wielu właścicieli sięga po przysmaki dla swoich psów. Jednak nie muszą one pełnić wyłącznie roli smakowego dodatku do standardowych posiłków. Mogę spełniać także szereg innych ról, zarówno zdrowotnych, jak i behawioralnych. Zobaczmy zatem, dlaczego warto je dawać i co mogą oferować.

Przysmaki jako karma uzupełniająca

Przysmaki dla psów są tak produkowane, aby nie tylko były ciekawym, smakowym dodatkiem, ale też aby uzupełniały jego dietę w wartościowe składniki odżywcze. Mogą zawierać cenne białko, witaminy i minerały, które wzbogacają klasyczną psią dietę. Dzięki temu wpływają na poprawę jego zdrowia. Podnoszą odporność, wspierają metabolizm i sprawiają, że pies ma znacznie więcej energii do codziennej aktywności.

Przykładem wartościowych przysmaków może być kość dla psa z nadzieniem. Jest ona zrobiona z samych naturalnych składników, które doskonale wpływają na stan zębów i dziąseł psa. Wzmacniają je i pomagają w oczyszczaniu z kamienia. Co więcej, kości te zawierają dużą ilość potrzebnego dla psa białka, odpowiadającego za funkcje budulcowe. Dzięki temu mięśnie, kości, ale też zęby czy sierść ulubieńca będą zdrowsze i piękniejsze.

Naturalna potrzeba gryzienia

Funkcja ta została już poniekąd wspomniana w poprzednim punkcie. Psy posiadają naturalną potrzebę gryzienia, która wspomaga stan zdrowia ich dziąseł i zębów. Gryzienie stosunkowo twardych rzeczy pomaga w ich wzmocnieniu i sprawia, że psu wolniej pojawia się kamień na zębach.

Naturalna potrzeba gryzienia, jeśli nie zostanie zaspokojona w postaci przekąsek czy odpowiednich zabawek, może przerodzić się w niszczące zwyczaje, takie jak obgryzanie butów. Dlatego też powinniśmy zadbać o dostarczenie psu takich alternatyw, aby nie musiał sięgać po przedmioty codziennego użytku. Ochroni go to przed przypadkowym połknięciem czegoś niejadalnego, a nasze rzeczy przed zniszczeniem. Wspomoże także zdrowie jego dziąseł i zębów.

A co podać psu, który nie może gryźć bardzo twardych rzeczy? Idealne będą między innymi kurze łapki dla psa, wykonane ze ścięgien wołowych. Mają odpowiednią twardość i nie zawierają zbędnych dodatków czy konserwantów.

Do nauki i wzmacniania więzi

Przysmaki dla zwierząt są także nieodłącznym elementem wychowania psa. Pomagają w jego treningu, ponieważ służą jako doskonała nagroda za odpowiednie zachowanie. Zachęcają także psa do wykonywania poleceń oraz nauki nowych, prawidłowych zachowań. Ze względu na to, że psy nie rozumieją karcenia i karania, to właśnie nagroda w postaci przysmaku powinna być dla nich zawsze zachętą do nauki.

Dodatkowo, podawanie psu przysmaków podczas nauki, zabawy czy nawet zwykłego spaceru może wzmacniać więź ze zwierzęciem. Sprawia, że jest on jeszcze bardziej posłuszny i chętniejszy do wykonywania poleceń.

W takim celu wybrać można między innymi ciastka wątróbkowe, które będą zarówno dobrą zachętą i nagrodą, jak również źródłem cennych witamin.

Rum Bacardi – idealny przysmak na każdą porę roku!

0
Rum Bacardi

Rum swoją popularność zawdzięcza recepturze, która pozwala na stworzenie naprawdę wielu wariacji drinków z jego udziałem. Jest słodki, świetnie sprawdza się z gazowanymi napojami oraz dodatkiem cytrusów. To jednak nie wszystko, może on bowiem umilić nam również chłodne jesienne wieczory, ponieważ doda charakteru herbacie. Jaka jest jego historia?

Rum – alkohol, którego historia sięga antycznych czasów

Zdaniem znawców alkoholi, historia rumu rozpoczęła się już w antycznych Chinach i Indiach. W Europie znalazł się z pomocą Arabów, a następnie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi i sadzonce trzciny cukrowej rozpowszechnił się na wyspach Karaibskich. Tam stał się tak popularny, że obecnie wiele osób zapomina o jego prawdziwych korzeniach. Nie można mieć tego jednak nikomu za złe, ponieważ to mieszkańcy ciepłych krajów sprawili, że receptura jest idealna. Ponad to, wszystko zawdzięczamy tak naprawdę niewolnikom. To oni odkryli, że melasa może być fermentowana do postaci alkoholu. W krótkim czasie rum zasłyną we wszystkich pobliskich miejscach i stał się trunkiem pitym przez wszystkie klasy. W 1862 powstała pierwsza destylarnia, założona przez Facundo Bacardi, a wraz z nią rum Bacardi. Przy jego produkcji najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze, musi być wytworzony z trzciny cukrowej, a po drugie w zależności od miejsca musi posiadać określony woltaż. Ameryka uznaje, że powinno być to co najmniej 40%, zaś Europa 37,5%.

Rum Bacardi – gdzie dostaniemy go w przystępnych cenach?

Poszukując butelki rumu Bacardi, warto wziąć pod uwagę sklepu internetowe. Bardzo często ceny alkoholi są tam o wiele bardziej korzystne niż w sklepach stacjonarnych. Jedno z takich miejsc na internecie znajdziemy tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/61-rum. Rum Bacardi to alkohol, którego zdecydowanie warto spróbować. Jego słodki smak i właściwości rozgrzewające cenione są od wielu lat. Nie zamykaj się więc na nowe doznania smakowe i zamów butelkę rumu już dziś. Na pewno będzie to jedna z lepszych decyzji.

Zalety systemu rezerwacji hotelowej

0
Zalety systemu rezerwacji hotelowej

Systemy rezerwacji hotelowej w dzisiejszych czasach są niezwykle popularne. Na uwagę zasługuje IdoBooking, jakie obejmuje kompleksowy pakiet narzędzi przeznaczonych do zarządzania krótkoterminowym wynajmem. Dlaczego warto z niego skorzystać? Jakie ma zalety? Czym cechuje się IdoBooking?

System rezerwacji hotelowej

Z systemu tego typu z powodzeniem skorzystają właściciele pojedynczych obiektów noclegowych, jak i zarządcy nieruchomości mający obiekty w wielu miejscach. IdoBooking działa w chmurze, dlatego zyskujemy łatwy dostęp i nie musimy instalować go na komputerze. Usługa obejmuje nie tylko system do rezerwacji online. W tym przypadku skorzystamy również z Channel Manager, dzięki czemu połączymy się z Expedia, Booking.com, czy Airbnb, ciesząc się synchronizacją ceny, rezerwacji i dostępności pokojów. Pamiętajmy o tym, że narzędzie już od dłuższego czasu jest doceniane w branży hotelowej.

IdoBooking

Rozwiązanie daje możliwość skorzystania z programu do rezerwacji pokoi. Goście składają rezerwacje bezpośrednio na stronie obiektu, co odbywa się dzięki silnikowi rezerwacji online. W jednym systemie znajdziemy wszystko to, co jest przydatne w każdym hotelu – od systemu płatności online, mobilnej recepcji z dostępem do aplikacji, po stronę internetową dopasowaną do naszych potrzeb i kalendarz rezerwacji. W efekcie uzyskujemy rezerwacje z wielu źródeł, nie martwiąc się wysokimi kosztami dotyczącymi korzystania z wiedzy informatycznej. Na uznanie zasługuje bezpłatne wsparcie techniczne i elastyczny cennik. Systemy rezerwacji hotelowej nie bez powodu są cenione w branży hotelarskiej. Aktualnie mało który obiekt noclegowy nie korzysta z nowoczesnych rozwiązań, jakie daje rynek informatyczny. To korzyść zarówno dla właściciela hotelu, jak i dla gości hotelowych. Łatwy dostęp do oferty jest na wagę złota.

Zalety systemu rezerwacji hotelowej

Warto zauważyć, że system rezerwacji hotelowej ma wiele zalet, jakimi są:

  • elastyczność co do rozliczeń, dzięki czemu dopasujemy system do swoich potrzeb,
  • proste zasady współpracy, bez terminowych umów,
  • integracja w rzeczywistym czasie z Booking.com i innymi stronami,
  • możliwość przetestowania usługi przez ostatecznym wyborem,
  • nieograniczone wsparcie techniczne,
  • własny silnik rezerwacji w pakiecie i własna strona internetowa,
  • nowe integracje i funkcjonalności, za jakie nie poniesiemy dodatkowych kosztów,
  • Strona www i system rezerwacji bez opłat za hosting i domenę oraz wiele innych.

Nowoczesne systemy IdoBooking dają całkiem nowe możliwości co do rozwoju firmy.

Bon turystyczny – do kiedy należy go wykorzystać?

0
Bon turystyczny

Bon turystyczny dla wielu osób okazał się wielką pomocą. Niektóre rodziny, posiadające niepełnoletnie dzieci, mogły liczyć na dofinansowanie w postaci 500zł. Inne osoby mogły zapewnić sobie większe kwoty. Niektórzy wykorzystali bon już na samym początku, a inni mają jeszcze do dyspozycji takie środki finansowe. Do kiedy należy wykorzystać bon? Gdzie warto go wykorzystać?

Czas na pieniądze

Tak, bon turystyczny należy wykorzystać do końca marca 2022 roku. Jest on ważny od sierpnia 2020 roku. Każda osoba, której przysługuje takie dofinansowanie, ma prawie dwa lata na to, aby wybrać miejsce, gdzie taki bon można wykorzystać. Pełna lista miejsc i atrakcji dostępna jest na dedykowanej stronie. Przyznać trzeba, że oferta jest naprawdę zróżnicowana. Co z tego wybrać? Może dobrą propozycją staną się Mazury. Wszyscy tylko ten Bałtyk i Bałtyk. Góry też są przez wszystkich bardzo często odwiedzane. To może warto tym razem postawić na Mazury? Na jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów, którego urok można odkryć w każdej chwili? Wystarczy tylko kilka godzin, aby móc dojechać do jednego z miast znajdujących się na tym terenie. Bon turystyczny ze spokojem można wykorzystać w Giżycku – jednym z najpiękniejszych miast na Mazurach.

Atrakcje w Giżycku

Bon turystyczny w Giżycku można wykorzystać na znalezienie dobrej bazy noclegowej. Zanim jednak je sprawdzimy, w pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie atrakcje czekają na wszystkich w tym mieście. Giżycko leży na na północnym brzegu jeziora Niegocin. Przez miasto przepływa Kanał Łuczański (nazywany również Kanałem Giżyckim), łączący jeziora Niegocin i Kisajno (Mamry). Jest to już pierwsza atrakcja dla turystów, którzy są spragnieni wodnych kąpieli. W sezonie letnim znaleźć tu można kąpieliska, jak również miejsca, gdzie z powodzeniem będzie można wyczarterować łódź – często nawet nie posiadając uprawnień. W Giżycku znajduje się również jedna z największych atrakcji na Mazurach – Twierdza Boyen. Odwiedzając twierdzę Boyen możemy zajrzeć też na niewielki cmentarz wojenny. Młodzi ludzie na pewno chętnie odwiedzą park linowy, gdzie można spróbować swoich sił na różnych trasach.

Nocleg w zamku

Czy marzyliście kiedyś o tym, aby nocować w zamku? W Giżycku jest to możliwe. W tym mieście znajduje się dawny zamek krzyżacki, który przez wiele lat podupadł, w pewnej części został nawet zburzony, ale jego charakter został przywrócony. A to wszystko dzięki gruntowanej renowacji. Może dzisiaj w środku nie spotkamy zamkowych i eleganckich komnat, ale można tu znaleźć równie wygodny i piękny hotel, gdzie można wykorzystać bon turystyczny. Z zewnątrz dawny zamek krzyżacki robi imponujące wrażenie, a co to dopiero będzie, jeżeli zajrzymy do środka. W hotelu znaleźć można wiele udogodnień dla gości, więc wypoczynek w takim miejscu na pewno sprawi wszystkim ogromną przyjemność. Warto więc sprawdzić Giżycko, które jest jedną z najpiękniejszych miejscowości turystycznych na Mazurach. Chyba nikt nie pożałuje tego, że miał przyjemność właśnie tutaj wykorzystać bon turystyczny.

Rejs po wodach Chorwacji

0
Rejs po wodach Chorwacji

Adriatyk zdobywa uznanie coraz większej grupy turystów. W tym sezonie ogromną popularnością cieszyć się będzie Chorwacja i potwierdza to niejedno biuro podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, zresztą od lat turyści z Polski przybywają do tego bałkańskiego kraju, by nacieszyć się nieziemskimi widokami, egzotycznym klimatem oraz czystą i ciepłą wodą morza. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na zwiedzanie Chorwacji, żeglując, zamiast podróżować samochodem.

Istria z Włoskim klimatem

Jeśli wybierzesz północny region tego kraju, czarter jachtów w Chorwacji umożliwi Ci zwiedzanie urokliwych miasteczek rodem z Włoch. Amfiteatr w Puli, kręte i wąskie uliczki w Rovinj, wyjątkowy krajobraz Fazany, to wszystko czeka na Ciebie na Istrii. Żeglując, możesz zwiedzać ląd kontynentalny i wyspy, koniecznie dopłyń do Krk. Zresztą, spędzając wakacje na jachcie w okolicach północnej Chorwacji, bez problemu możesz zwiedzić też Włochy. Tylko niewielka odległość dzieli przecież od Wenecji czy San Marino. Musisz też wiedzieć, że to w tej okolicy bytuje najwięcej delfinów, z całą pewnością uda Ci się je zobaczyć na wielkich wodach Adriatyku.

Środkowa Dalmacja i urokliwe zakątki

To właśnie ten środkowy odcinek Chorwacji pozwoli Ci zobaczyć najpiękniejszy krajobraz. Dopłyń jachtem na Hvar czy Brać, zwiedź tzw. błękitną jaskinię, zobacz wrak zatopionego statku. Wszystko to czeka na Ciebie podczas żeglowania po lazurowej wodzie Adriatyku. Jeśli planujesz zobaczyć najlepsze atrakcje miast Dalmacji, skieruj się na Zadar, Split, Trogir, ale piękne widoki ujrzysz też w Breli czy nieco zatłoczonej Makarskiej. Zwiedzenie Riwiery jest idealne właśnie podczas żeglowania – w razie zbytniego gwaru po prostu popłyniesz jachtem w bardziej ustronne miejsce.

Południowa Dalmacja – w stronę Dubrownika

Każdy, kto zawita do Chorwacji bez względu na rodzaj transportu, musi koniecznie odwiedzić Dubrownik. To prawdziwa „perełka” całych Bałkanów. Dubrownik znajduje się na południu kraju, w niedalekiej odległości od granicy z Czarnogórą. Dla podróżujących autem z Istrii przejechanie tylu kilometrów może być sporym problemem, ale takie żeglowanie to sama przyjemność.

Po drodze do Dubrownika warto zacumować w Orebicu albo zobaczyć wyspę Korcula. Tuż przy samym Dubrowniku znajduje się zaś urocza, niezamieszkana przez ludzi wysepka Lokrum. Warto ją zwiedzić, by podziwiać bytujące na niej króliki i pawie, można oddać się też nurkowaniu w tzw. martwym jeziorze. Atrakcją w pobliżu Dubrownika będą również Wyspy Elafickie i skrywane na nich atrakcje turystyczne.

Przekonałeś się, że żeglowanie po Adriatyku to doskonały pomysł? Jeszcze nie jest za późno, by zaplanować właśnie takie wakacje. Chorwacja czeka na turystów, a w czasie pandemii koronawirusa może właśnie zwiedzanie jej z poziomu wody jest najlepszą opcją? Zbierz przyjaciół i przeżyjcie razem niezapomnianą, pełną wrażeń przygodę życia, obserwując jednocześnie łono morskiej natury, podziwiając wyjątkowe widoki i napawając się błogą ciszą oraz relaksem, jakich trudno szukać w zatłoczonych kurortach.

Jak skrócić czas podróży na Hel?

0
Hel

Jeśli podczas najbliższych wakacji planujesz odwiedzić Półwysep Helski i szukasz sposobu na ominięcie drogowych korków, jedną z najatrakcyjniejszych opcji dojazdu jest wynajęcie szybkiej motorówki. Na rynku znajdziesz wiele firm zajmujących się wypożyczaniem łodzi RIB, w tym firmy świadczące usługi wodnych taksówek kursujących w okresie wakacyjnym pomiędzy Trójmiastem i Półwyspem Helskim. Łodzie zabierają na pokład od kilku do kilkunastu osób.

Podróż drogą morską

Już od pewnego czasu pomiędzy wybranymi miejscowościami Zatoki Gdańskiej w miesiącach letnich kursują tzw. tramwaje wodne. To statki pasażerskie zabierające na pokład nawet kilkaset osób. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena biletu. Wadą czas trwania rejsu, który zwykle jest dłużysz niż godzina oraz sztywne godziny kursowania, przez co w porcie musimy zjawić się wcześniej, by zdążyć na statek. Jeśli szukasz bardziej elastycznego środka transportu, dogodniejszą opcją są tzw. taksówki wodne. Najczęściej są to nowoczesne łodzie RIB (pontony ze sztywnym dnem i silnikiem spalinowym o dużej mocy) obsługiwane przez doświadczonych sterników, gwarantujące przewóz z Trójmiasta na Półwysep Helski w czasie znacząco krótszym niż godzina. Osoby zainteresowanie możliwością skorzystania z usług taksówki wodnej informacji na ten temat mogą szukać m.in. na stronie https://www.premiumboats.pl/service-page/taxi-wodne-na-hel – serwis internetowy jednej z popularnych wypożyczalni łodzi RIB w Gdyni.

Co oprócz oszczędności czasu?

Wybór drogi wodnej przez Zatokę Gdańską z Trójmiasta na Hel to nie tylko znacząca oszczędność czasu, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy drogi lądowe są niemal cały czas zakorkowane, ale także doskonały sposób na spędzenie czasu i poznanie zatoki od strony morza. Podczas rejsów szybką łodzią motorową można doświadczyć niezapomnianych wrażeń, rozkoszując się świeżą morską bryzą i rozwiewającym włosy wiatrem. Co warte podkreślenia, łodzie RIB wykorzystywane są nie tylko do transportu pomiędzy poszczególnymi miejscowościami wybrzeża. Z powodzeniem można wypożyczyć je również na ekscytujący rejs z dużą szybkością czy rekreacyjną wyprawę turystyczną w celu poznania największych atrakcji Zatoki Gdańskiej.

Podróż taksówką wodną z Trójmiasta na Hel to doskonała alternatywa dla wyprawy samochodem. Przy pomocy nowoczesnej motorówki dotarcie z mariny w Gdyni do Jastarni lub Helu zajmie mniej niż pół godziny. Co ważne, w cenie usługi jest powrót do mariny. Dla dziesięcioosobowej grupy koszt wynajęcia motorówki na około dwie godziny, na jedną osobę, to zaledwie około 60 zł. Atrakcyjna cena dla wszystkich lubiących nowe wrażenia, którzy nie boją się dużych prędkości.

Zobacz też