Wolny czas zawsze warto spędzić w górach i to niezależnie od pory roku. Na brak atrakcji nie można narzekać w Szklarskiej Porębie – znajdą tam coś dla siebie miłośnicy wypoczynku zarówno aktywnego, jak i biernego. Niezależnie od tego, jaki mamy stopień przygotowania, dobierzemy dla siebie idealny szlak turystyczny. Można tam dobrze zjeść, podziwiać piękne krajobrazy i zaczerpnąć świeżego powietrza.
Jakie atrakcje ma do zaoferowania turystom Szklarska Poręba?
W Szklarskiej Porębie panuje specyficzny mikroklimat – można poczuć się tam jak w Alpach. Trzeba liczyć się z wietrzną pogodą i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na różnoraką faunę i florę, wiele atrakcji, zabytków, czyste powietrze. Jednymi z kluczowych atrakcji Szklarskiej Poręby są Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, które znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na drodze Sudeckiej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju można przejechać Zakrętem Śmierci, podziwiając niezwykłą panoramę Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Najpopularniejszymi szczytami w przypadku Szklarskiej Poręby są Szrenica i Śnieżne Kotły, z których można podziwiać Karkonosze i Góry Izraelskie po stronie polskiej i czeskiej.
Do atrakcji Szklarskiej Poręby należą miedzy innymi:
- Skała Chybotek,
- huta szkła kryształowego Julia,
- Muzeum Mineralogiczne,
- Ski Arena dla miłośników narciarstwa,
- Kościół Matki Boskiej Różańcowej,
- Orla Skała,
- Żelazny Tygiel Waloński,
- Witriolejnia,
- Norweska Dolina,
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej,
- Krucze Skały.
Górskie szlaki w Szklarskiej Porębie, czyli idealna opcja dla miłośników aktywnego wypoczynku
W Szklarskiej Porębie nie brakuje ciekawych szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności – oznaczonych odpowiednimi kolorami. Jeśli zależy nam na przejściu najciekawszymi drogami i zobaczeniu najlepszych atrakcji, wato wybrać szlak czerwony. Miłośnikom długich wędrówek polecić można szklak niebieski. Krótkimi, łączącymi szlakami są te oznaczone kolorem żółtym i zielonym. Niedługie i dojściowe będą szklaki czarne. W Szklarskiej Porębie popularnymi i szklakami są:
- Szlak Waloński – trasa jest łatwa do przejścia dla każdego turysty, niezależnie od jego wieku, kondycji czy przygotowania. Można liczyć na dobrze zilustrowane tablice z opisami atrakcji znajdujących się na szlaku.
- Magiczny Szlak Ducha Gór – będzie to idealna opcja w przypadku rodzinnej wycieczki. Na szlaku jest ponad 30 atrakcyjnych punktów.
- Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna – przebiega wokół miasta, z czternastoma punktami, obfitująca w piękne krajobrazy. Przejście całej trasy trwa średnio od siedmiu do dziewięciu godzin.
- Śnieżne Kotły – jedna z topowych, niezwykle atrakcyjnych tras w Karkonoszach. Jej przejście zajmuje około siedem godzin.
W przypadku Sudetów Zachodnich można mówić o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Nie brakuje ciekawych szklaków, które zachęcają do górskich wędrówek nawet osoby początkujące. Trasy prowadzą od jednego schroniska, do drugiego Główny Szklak Studencki przebiega przez Góry Izraelskie i Karkonosze, jest oznaczony kolorem czerwonym. Jego długość do aż 440 km, zaczyna się w miejscowości Świeradów Zdrój i kończy w Prudniku, idąc przez Sudety. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej liczy sobie 30 km, zaczyna w Szrenicy i kończy w Przełęczy Okraj. Ciekawą opcją jest także Ścieżka nad Reglami – trasa od Hali Szrenickiej do Pielgrzymów ma około 28 km.
Dobrze zaplanowana wyprawa w góry to podstawa – jak się do niej odpowiednio przygotować?
Do górskiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować i to z dużym wyprzedzeniem – zadbać o swoją kondycję, dobrze zaplanować trasę, sprawdzić warunki klimatyczne i pogodę. Niezwykle ważne będzie zaopatrzenie się we właściwe obuwie – wygodne, solidne, antypoślizgowe, nieprzemakalne. Do tego potrzebne będą ciepłe skarpetki, chroniące przed otarciami i zapewniające dodatkową amortyzację. Zaleca się ubierać na tak zwaną cebulkę – kurtka przeciwdeszczowa/wiatroszczelna, spodnie trekkingowe, polar lub softshell, odzież lub bielizna termoaktywna, nakrycie głowy dostosowane do pory roku, rękawiczki. W ekwipunku powinny znajdować się dokumenty i pieniądze, telefon z naładowaną baterią dodatkowa warstwa ubrań, mapa, przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak, latarka czołowa, mini apteczka, krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, chusteczki odświeżające, kijki i raki. Nie można zapomnieć o napojach, termosie z ciepłą herbatą, jedzeniu typu kanapki, czekolada, energetyczne batony, orzechy, banany.
__________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające