Bezpieczna podróż autokarem

Wakacje to wspaniały czas na urlopy i wyjazdy turystyczne. Wielu z nas planuje je tygodniami, dbając o każdy szczegół. Jednym z najważniejszych elementów udanych wakacji jest bezpieczeństwo podróży. Dziś doradzamy, jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo w trakcie dalekich podróży autokarem.

Udogodnienia podróży podczas jazdy autokarem

Większość nowoczesnych busów jest aktualnie wyposażanych w klimatyzację, gniazdka 230V, USB, Wi-Fi, WC, indywidualne oświetlenie, rozkładane fotele czy kafebar. Na te elementy wiele osób patrzy w pierwszej kolejności. Mając na uwadze bezpieczeństwo podróży, warto wiedzieć, że nowsze autokary posiadają takie udogodnienia jak: pasy bezpieczeństwa, zagłówki, układ stabilizacji toru jazdy, asystent hamowania czy asystent zmiany pasa ruchu. Obowiązkowo, dobrze wyposażony i bezpieczny autokar powinien zawierać oprócz tego apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę.

Doskonały stan techniczny autokaru na wakacje

Autokar przed wyruszeniem w wakacyjną trasę powinien być poddany gruntownemu sprawdzeniu. Jeśli masz wątpliwości, dopytaj przewoźnika czy wybrany przez Ciebie pojazd został sprawdzony pod kątem usterek. Sprawdzanie autokaru dotyczy nie tylko aspektów mechanicznych – przewoźnik powinien dbać także o czystość. Dlatego warto wybierać takich przewoźników turystycznych, którzy przed każdym powrocie do bazy zapewnia dokładne sprzątanie i nie zapomina o nim również w trasie. Stan techniczny autokaru  można sprawdzić w internecie po tablicach rejestracyjnych.

Wykwalifikowani kierowcy autokarowi

Podstawą bezpiecznej podróży, oprócz doskonalone sprawnego autokaru czy busa, są oczywiście kierowcy. Zgodnie z przepisami raz na pięć lat każdy kierowca musi przejść 35-godzinne szkolenie i trudno się nie zgodzić z zasadnością tego postanowienia. Dodatkowo warto wybrać przewoźnika, który niezależnie od wymaganych prawem certyfikatów kieruje kierowców na cykliczne badania wzroku, a także dba o zdrowie i sprawność kierowców.

Zamiennik kierowcy w autokarze na dłuższej trasie

Upewnij się, że na Twoją trasę przypada także właściwa ilość kierowców. Jeśli wybierasz się w długą podróż, zamiennik dla kierowcy wybranego przez Ciebie autokaru powinien być absolutnym standardem. Dlatego warto wybierać firmy przewozowe, które przykładają do zamienników dużą uwagę. Nowoczesne firmy przewozowe korzystają z tachografów, które pozwalają na dokładną analizę czasu jazdy.

Ubezpieczenie podróży i licencje

Wybierając firmę, która organizuje przewozy turystyczne, sprawdź jej licencje i warunki ubezpieczenia. Firma przewozowa, która ma zagwarantować Ci bezpieczną podróż, powinna posiadać licencje w międzynarodowym i krajowym przewozie osób, a także certyfikaty kompetencji zawodowych. Dobry i bezpieczny przewoźnik zapewni Ci także na podróż autokarem ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

podróż autokarem

Ostrożność poza autokarem

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas postojów autokarowych. Cenne przedmioty noś przy sobie, nie oddalaj się zbytnio od grupy. Warto uważnie przysłuchiwać się instrukcji kierowców i pilotów podróży, a w razie pytań zwrócić się właśnie do nich. Jeżeli nosisz przy sobie większe kwoty pieniędzy, pomyśl o rozdzieleniu ich na kilka mniejszych sum, przechowywanych w kilku miejscach. Nikomu nie życzymy takich sytuacji, ale jeśli poza autokarem zagubisz swój portfel, nie stracisz wówczas całej gotówki.

Bezpieczeństwo dzieci w podróży autokarem

Na koniec podsumujmy zasady, które są niezbędne do zapewnienia bezpiecznej podróży autokarem  najmłodszym uczestnikom urlopów. Ważne jest, by autokar był wyposażony w pasy bezpieczeństwa, które pomogą chronić najmłodszych. Po drugie, pilnujmy aby dzieci trzymały się blisko nas, zwłaszcza podczas postojów. Po trzecie, warto nauczyć dziecko co najmniej 2 numerów telefonu do najbliższych, a na wszelki wypadek zapisać je w widocznym miejscu i dołożyć np. do podręcznych przedmiotów dziecka. Jeśli maluch korzysta z telefonu, kontakty do osób bliskich  można oznaczyć w specjalny sposób. Przykładowo, jeśli jedziesz z dzieckiem a granicę, swój numer możesz poprzedzić przedrostkiem ICE (in case of emergency). Zadbaj także o to, by dziecko wiedziało, do kogo zwrócić się, gdyby straciło Cię z oczu – przedstaw mu kierowcę i pilota podróży. Na koniec – warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest ważniejsza niż przekąska w podróży!

Bezpieczna podróż autokarem to podstawa udanego wyjazdu. Sprawdzony przewoźnik autokarowy zadba o to, by Twoich myśli nie zaprzątały niepotrzebne zmartwienia związane z podróżą. Dlatego gorąco radzimy, aby podczas podróży autokarem pamiętać o naszych 7 podstawowych zasadach. Wszystkim podróżującym życzymy wspaniałego wypoczynku!

Autorem tekstu jest firma przewozowa www.fabisiakprzewozy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here