Buty Salomon – najlepsze buty do trekkingu

Planujesz wypad w góry lub spacer po trudnym terenie? W takiej sytuacji koniecznie zaopatrz się w buty trekkingowe. Dzięki temu nie tylko dobrze zabezpieczysz stopę i kostkę, ale też poczujesz komfort w trakcie chodzenia. Polecane są buty Salomon, ale najpierw dowiedz się, czym powinny się charakteryzować, żebyśmy faktycznie mogli korzystać z ich zalet.

Obuwie a rodzaj podłoża

Pamiętaj o tym każdy typ obuwia, a w tym również trekkingowe, powinniśmy dostosowywać do warunków, w jakich chcemy z nich korzystać. Dlatego zastanówmy się wcześniej, czy potrzebujemy butów, które przeznaczone będą do spacerów po niewymagających szlakach, bądź może kochamy góry i podłoże o trudnej specyfice. Poza tym ważne jest też to, żebyśmy określili, jaką porą roku najczęściej wybieramy się na trekking. Szczególnie jest to istotne, jeżeli najczęściej spacerujemy zimą, ponieważ buty mają do spełnienia dodatkowe funkcje.

Jak zmierzyć buty trekkingowe?

Wybierając obuwie przeznaczone do trekkingu, bardzo ważne jest to, żebyśmy nie ograniczali się jedynie do przeanalizowania ich budowy. Żaden model nie będzie odpowiedni, jeżeli nie wybierzemy odpowiedniego modelu. Dlatego po pierwsze nie powinniśmy zwracać uwagi na nasz standardowy rozmiar stopy, ponieważ nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w trakcie mierzenie butów trekkingowych. Po drugie w trakcie przymierzania załóżmy grubą skarpetę i dobrze zasznurujmy obuwie. W trakcie tej czynności sprawdźmy też, czy Salomon obuwie damskie dobrze wygląda na stopie.

Zwracajmy też uwagę na jakość wykonania, ponieważ ma to olbrzymi wpływ na naszą wygodę w trakcie użytkowania, a także dopasowanie do stopy i nasze zadowolenie.

Zwróć uwagę na podeszwę!

Zauważmy, że bardzo ważnym elementem w każdym bucie jest podeszwa. W końcu to właśnie dzięki niej możemy określić stopień przyczepności do podłoża, a także amortyzację. Obie te cechy mają olbrzymie znaczenie nie tylko dla komfortu korzystania z obuwia, ale też dla bezpieczeństwa. Właśnie dlatego buty trekkingowe Salomon zostały skonstruowane w taki sposób, że zapewniają czucie podłoża, tłumią wstrząsy i mają właściwości samoczyszczące. Dzięki temu nie musimy przejmować się kamieniem, bądź piaskiem, który utknąłby w podeszwie, co mogłoby zakończyć się upadkiem.

Sztywność

Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na sztywność podeszwy. Właśnie dzięki temu łatwiej nam będzie określić to, czy dany model sprawdzi się w wybranym terenie. Istnieje zasada, według której im większa sztywność podeszwy, tym bardziej nadaje się do trudniejszego podłoża. Ma to wpływ m.in. na fakt, czy będziemy mogli w wystarczającym stopniu odciążyć stopę. Najlepiej, jeżeli dojdzie do tego w małym punkcie podparcia.

Poza tym mamy do wyboru trzy rodzaje sztywności, czyli elastyczną podeszwę, lekko usztywnioną oraz bardzo usztywnioną. Pierwszy model dobrze sprawdzi się na łagodnym terenie i niezbyt ciężkim plecakiem. Drugi na szlakach górskich, a trzeci w bardzo wymagających miejscach i z ciężkim plecakiem.

Materiał podeszwy

Warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej wybieranymi butami trekkingowymi są te, które mają gumowy spód podeszwy. Dzięki temu lepiej dopasowuje się do podłoża. Jednak najważniejsze jest to, że charakteryzują się wysoką wytrzymałością na twardość. Poza tym zapewniają dobrą przyczepność. W ten sposób zwiększają też bezpieczeństwo w trakcie użytkowania, co jest szczególnie istotne w przypadku wędrówek w wysokie partie górskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here