Polskie morze kryje wiele tajemnic, a jedną z nich jest skarb w postaci cennego bursztynu. Obecność tego kamienia w regionie Pomorza stało się jednym z jego najbardziej charakterystycznych wyróżników, a najciekawsze miejsca związane z bursztynem znajdują w Gdańsku i jego okolicach. Zarezerwuj apartament w Gdańsku i odkryj szlak bursztynowy.

Bursztyn w postaci kamienia jest w rzeczywistości stwardniałą, kopalną żywicą drzew i w zależności od miejsca utworzenia różni się nie tylko wiekiem, ale również samą żywicą (inne gatunki drzew). Bursztyn bałtycki powstał ponad 40 milionów lat temu i początkowo był przewożony z terenów Skandynawii położonych nad Morzem Bałtyckim w rejon delty chłapowsko-sambijskiej (dziś delta gdańska). W dziełach polskiego przyrodnika Gabriela Rzączyńskiego z XVIII w. można odnaleźć informacje, że nadbałtyckich miejscowości, w których występował ten drogocenny kamień, można wymienić około 40 –  z czego większość była położona między Gdańskiem a Kłajpedą. Złoża w polskiej części delty gdańskiej zostały odkryte dopiero w 1983 roku, jednak Gdańsk ze względu na swoją handlową historię i związek z tym kamieniem już wcześniej nazywano Światową Stolicą Bursztynu. Jeśli zatem chcesz odkryć fascynującą historię tego kamienia oraz miasta, zarezerwuj nocleg w Gdańsku, aby bez pośpiechu podążyć jej szlakiem.

Apartamenty w Gdańsku – w pobliżu lokalnych pracowni bursztynu

Najstarsze materiały potwierdzające związek Gdańska z bursztynem pochodzą z okresu 8–4 tys, lat p.n.e. Wówczas na tym terenie wyrabiano amulety w postaci figurek ukazujących bóstwa, zwierzęta i herosów, gdyż wierzono, iż bursztyn posiadał magiczną moc. Pierwsze pracownie bursztyniarskie o formie zbliżonej do tych współczesnych pojawiły się w X w. n.e. i wykonywały z bursztynowego kruszcu pierścionki, wisiorki czy kostki i pionki do gry. Najbardziej znaczącym okresem w gdańskiej historii bursztynu stał się przełom XVI i XVII wieku, w tym czasie zaczęto wytwarzać na większą skalę dzieła z bursztynu na zamówienia szlachty, duchowieństwa, a także książąt i królów Europy.

Gdańsk od wieków kultywuje tradycje sztuki bursztyniarskiej i choć wojny zniszczyły dawne pracownie bursztynu, to wiedza i sposób obróbki tego kruszcu przetrwały. Dzisiaj miasto to skupia ponad 70 % światowej produkcji biżuterii i wyrobów bursztynowych najwyższej jakości. Podczas spacerów warto udać się na Ulicę Mariacką i Długie Pobrzeże – znajduje się tam najwięcej sklepów oferujących bursztyn w przeróżnej formie. Natomiast w Centrum handlowym Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu ma swoją siedzibę Gdańskie Centrum Bursztynu.

Apartament w Gdańsku – tuż obok „bursztynowych” atrakcji

Aby lepiej zapoznać się z historią bursztynowego szlaku, właściwościami bursztynu, jego sposobem pozyskiwania oraz obróbki  na przestrzeni dziejów, warto udać się do lokalnych galerii i muzeów. Jednym z obiektów, w którym znajduje się m.in. unikatowa kolekcja naturalnych form bursztynu, jest Muzeum Bursztynu w Gdańsku. To dość nowe muzeum, które funkcjonuje od 2006 roku, w swoich zbiorach posiada przepiękne wyroby bursztynowe, a cześć z nich pochodzi nawet z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza.

Innym obiektem pośrednio związanym z bursztynem jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które osobom zainteresowanym udostępnia m.in. wystawę stałą zatytułowaną „Z bursztynem przez tysiąclecia”. Składa się ona z dwóch części: bursztyn w przyrodzie i bursztyn w kulturze, które zabierają zwiedzających w świat natury (powstanie bursztynu i jego unikalne odmiany) oraz w świat rzemiosła (wytwarzane zabytki bursztynowe oraz przedmioty związane z bursztynnictwem). Na terenie muzeum odbywają się także pokazy dawnej obróbki bursztynu.

Bursztyn, jako kamień o niezwykłych właściwościach, intrygującej barwie i zapachu wzbudzał zainteresowanie ludzi już od czasów prehistorycznych. Współcześnie jest najczęściej kojarzony z przepiękną biżuterią, którą z pewnością warto zabrać ze sobą z podróży w formie oryginalnej pamiątki. Wybierz się na wyprawę w poszukiwaniu bursztynu, ale najpierw sprawdź bazę noclegową na Sun&Snow i zarezerwuj komfortowy apartament nad morzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here