Dobre światło to podstawa. Niezależnie do tego, gdzie się wybieramy. Podróż, jaskinia, sztolnia, górska wyprawa. Co jednak najważniejsze, to zabrać ze sobą sprzęt, który będzie zgodny z jego przeznaczeniem, dobrej jakości, trwały i ponad wszystko – niezawodny.
Czym się zatem dokładnie kierować? Na jakie parametry patrzeć? Czy sprzęt najdroższy to na pewno ten najlepszy? Co dokładnie oznacza liczba lumenów? Poniżej przedstawiamy pięć prostych i przejrzystych wskazówek, które pozwolą na podjęcie dobrej i przemyślanej decyzji.
Dobór odpowiedniego sprzętu
Często zdarza się, że kupujemy latarkę, bo… po prostu jest. Leży na półce, do tego jeszcze oferowana w promocji. Gdzie dokładnie z niej korzystać będziemy, tego co prawda nie wiadomo, ale warto ją z pewnością kupić. Może przyda się na łódce, może w górach. Pożyjemy, zobaczymy.
Tymczasem takiej decyzji nie warto podejmować pod wpływem chwili czy padając ofiarą reklamy. Światło czołowe, latarka ręczna, kempingowa – każda z nich ma swoje przeznaczenie, każda powinna być odpowiedzią na realną potrzebę potencjalnego klienta. Dlatego przed zakupem dokładnie określmy, w jakiej sytuacji potrzebne nam będzie dodatkowe światło. Pamiętajmy, że latarka w telefonie komórkowym nie jest odpowiedzią na każdą potrzebę…
Wybieramy się w długą podróż samochodem? W razie awarii przyda nam się czołówka, żeby mieć dwie wolne ręce na wypadek drobnej naprawy, której będziemy się musieli podjąć. Światło czołowe sprawdzi się oczywiście również w górach czy w terenie. Jeśli jednak jedziemy pod namiot, to warto przemyśleć zakup światła typowo kempingowego, bardziej rozproszonego, zdolnego oświetlić większą powierzchnię. Sytuacji jest sporo, dobrze jest dokładnie opisać i dobrać odpowiednią latarkę.
Moc. Czyli co to jest lumen i dlaczego?
Moc, czyli natężenie światła określamy w lumenach. Ujmując to możliwie najprościej – im więcej lumenów ma dana latarka, tym więcej światła będzie wytwarzała. Co jednak wcale nie znaczy, że zawsze patrzeć wybierać musimy sprzęt posiadający najwięcej lumenów, tym bardziej jeśli sprawdzić chcemy zasięg latarki.
Większa liczba lumenów to mocniejsze światło, ale też większe wyzwanie dla źródła zasilającego je w energię. A to często oznacza krótszy czas pracy. Z drugiej strony liczbę lumenów brać pod uwagę trzeba w odniesieniu do terenu, w którym będziemy ze światła korzystać. Nie oczekujmy, że latarka o 50 czy 100 lumenach oświetli nam pogrążony w ciemności las czy górską grań. Tu musi być ich przynajmniej 500, znów jednak z uwzględnieniem tego, czy jest to latarka ręczna, czołowa, taktyczna czy kempingowa.
Czas pracy i ładowanie
Czas pracy, obok mocy jest rzeczą kluczową, jeśli chodzi o ważne parametry techniczne. Przy większości prezentowanych przez producentów i dystrybutorów produktów zwykle dokładnie określone jest to, jak długo dana latarka będzie świecić również z uwzględnieniem czasu pracy w trybach. O ile takie oczywiście w danym modelu są dostępne.
Żeby posłużyć się przykładem praktycznym, spójrzmy na klasyczną latarkę firmy Mactronic – Black Eye o mocy 1100 lm. Posiada ona pięć trybów pracy i dla każdego z nich producent podaje czas przez jaki w określonym trybie będzie świecić: 100 % – 2 h, 60 % – 3 h, 20 % – 30 h, 2 % – 100 h, Strobo – 1 h 30 min.
Dodatkowo warto w odniesieniu do czasu pracy latarki sprawdzić, w jakie została wyposażona źródło światła. Jeśli są to wymienne akumulatory (baterie), zawsze możemy takie zabrać ze sobą. Jeśli jednak konieczne jest podłączenie sprzętu do stałego źródła mocy, musimy koniecznie uwzględnić czas, na jaki działająca i świecąca latarka będzie nam potrzebna. Przytoczony powyżej przykład latarki posiada także gniazdo USB, co umożliwia doładowanie latarki z wykorzystaniem np. power-bank’a.
Parametry dodatkowe
Odporność na kurz, wodę i wilgoć (te parametry określa skala IPX), ale też podawany zasięg latarki w metrach, wspomniane wcześniej tryby pracy czy regulowanie wiązki i natężenia światła, wreszcie tworzywo z jakiego została wykonana. Wszystkie te dodatkowe parametry warto brać pod uwagę, oczywiście wcześniej dokładnie określając, do czego dana latarka będzie nam potrzebna.
Istotne są również wymiary latarki oraz ich waga, aby nie stanowiła zbyt dużego ciężaru np. w trakcie dłuższej wyprawy czy podróży.
Podawane przez producentów parametry zwykle pokrywają się z prawdą. Szukając jednak odpowiedniej dla siebie latarki, najlepiej oczywiście samemu przeprowadzić test, bądź zapoznać się z opiniami dostępnymi choćby w internecie – na specjalistycznych forach czy w profesjonalnych portalach. Tam zwykle osoby znające się na rzeczy w rzetelny i merytoryczny sposób testują różnego rodzaje sprzętu, podchodząc do tematu racjonalnie i praktycznie.
Cena
Najwyższa cena nie zawsze oznacza najlepszej jakości sprzęt. W tym przypadku zawsze najpierw kierować się należy marką – związanymi z nią wartościami, doświadczeniem i opiniami. Jeśli poszukujemy profesjonalnego źródła sztucznego światła, które nie zawiedzie naszych oczekiwań, nie powinniśmy decydować się na sprzęt najtańszy, dostępnych w dyskontach czy dużych, sieciowych sklepach sportowych czy dla podróżników.
Dobrej jakości, wykonana z odpowiednich materiałów, trwała i niezawodna latarka – czołowa, podróżna, ręczna czy jakakolwiek inna – musi kosztować więcej. Ceny odpowiedniego sprzętu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, kończąc nawet na kilkuset. W tym przypadku znów kluczowe są nasze względem latarki oczekiwania oraz sytuacja, w której będzie nam ona potrzebna.