Żaden prawdziwy turysta nie wyobraża sobie wypadu w góry lub na biwak bez śpiwora. Musisz go mieć ze sobą w każdej sytuacji, w której skazany będziesz na nocowanie z dala od trwałego dachu nad głową i solidnych ścian. Z drugiej strony może przydać Ci się on nawet w schronisku. Nie ma co ryzykować – pamiętaj, że nie każde zawsze gwarantuje świeżą pościel! Jeśli więc planujesz przeżywać przygody z dala od domu, ten element wyposażenia będzie dla Ciebie niezbędny. Musisz wybrać go z głową, trzymając się kilku podstawowych kryteriów. Dziś doradzimy Ci, czym kierować się przy zakupie śpiwora, aby każdy dzień wyprawy zakończyć bezpiecznym i pełnym komfortu snem.

Zakres temperatur

Nie ukrywajmy, że marka śpiwora, strona, po której znajduje się zamek czy tym bardziej kolor nie są najważniejsze. Istnieją podstawowe czynniki, które należy określić na samym początku, przeglądając szeroką gamę ofert. Najważniejszą z nich jest zakres temperatur. Od 1 stycznia 2005 roku musi on być zgodny z normą EN 13537, która wyznacza europejski standard izolacji termicznej, mierzony na podstawie uśrednionej dla naszej populacji budowy ciała. Podaje on następujące wyznaczniki:

  • Górna granica komfortu – przeciętny mężczyzna może spać z rozpiętym zamkiem, nie pocąc się nadmiernie.
  • Temperatura komfortowa – przeciętna kobieta może spać spokojnie i nieprzerwanie.
  • Dolna granica komfortu – przeciętny mężczyzna może spać bez przeszkód w pozycji podkurczonej.
  • Temperatura ekstremalna – przeciętna kobieta może przespać nie dłużej niż 6 godzin bez ryzyka hipotermii. Mogą jednak wystąpić odmrożenia.

Podział śpiworów

Zgodnie z opisaną normą, śpiwory dzielimy na trzy rodzaje – w zależności od tego, podczas jakiej pory roku są używane.

  • Śpiwór letni – komfort snu możliwy w nim jest od temperatury otoczenia sięgającej 10 stopni Celsjusza w górę. Jest przydatny tylko w porze letniej, podczas ciepłych nocy w namiotach lub kamperach. Wyróżnia się lekkością i cienkim materiałem. Przeważająca większość modeli ma syntetyczne wypełnienie.
  • Śpiwór trzysezonowy – sprawdza się w okresie między wiosną a jesienią, jednak zdecydowanie nie należy korzystać z niego zimą. Komfortowa temperatura snu dla przeciętnego modelu wynosi między -1 a 5 stopni Celsjusza, a najlepszy może tolerować nawet 15-stopniowy mróz. Jest więc odpowiedni także na wczesnowiosenne i późnojesienne przymrozki. Cechuje się dzięki temu uniwersalnością i stanowi rozwiązanie ekonomiczne.
  • Śpiwór zimowy – przystosowany jest do ekstremalnych, mroźnych warunków. Zazwyczaj jest dość drogi i ciężki. Cechuje go najczęściej puchowe wypełnienie, które gwarantuje komfortowy sen przy niekorzystnej aurze. Jeśli takiego potrzebujesz, wybierz mumię z listwą i kołnierzem termicznym oraz kapturem wyposażonym w ściągacz.

Pamiętaj! Jeżeli wiesz, że będziesz korzystał ze śpiwora przez cały rok, najlepiej zaopatrz się w co najmniej dwa modele. O ile używając zimowego w porze letniej, mocno się przegrzejesz, o tyle spanie w letnim podczas mrozów może zakończyć się tragicznie.

Śpiwór to nie wszystko!

Do komfortowego poczucia ciepła nie zawsze wystarcza śpiwór, nawet jeśli jest dobrany idealnie do panujących warunków. Duże znaczenie ma także samopoczucie, w tym przede wszystkim poziom zmęczenia. Jeśli jesteś wyczerpany lub głodny, Twój organizm może nie mieć dostatecznie dużo energii na ogrzanie się i nie generuje ciepła, które śpiwór jedynie izoluje.

Ważne jest też ubranie, w którym śpisz. Chłodną nocą warto położyć się w odzieży termoaktywnej i skarpetach, a podczas największych mrozów nawet w bluzie i dresowych spodniach.

Nie mniejsze znaczenie ma mata lub materac, na którym śpisz i jakość namiotu. Oba stanowią komponent uzupełniający pełnej izolacji cieplnej, jaką musisz zapewnić sobie podczas nocy pod gwiazdami.

Rodzaj wypełnienia – śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór puchowy jest zazwyczaj cieplejszy, lżejszy i bardziej pakowny. Wyróżnia się dłuższą żywotnością i przez to też wyższą ceną. Powinno się go prać niezwykle rzadko i jedynie w specjalistycznej pralni. Do jego produkcji najczęściej używa się puchu gęsiego lub kaczego. Idealnie sprawdzi zimą, przy suchym powietrzu, natomiast znacznie gorzej wypadnie w wilgotnych warunkach.

Śpiwór syntetyczny ma gorsze właściwości izolacyjne i jest cięższy, lecz wykazuje o wiele większą odporność na wilgoć. Jego wypełnienie stanowią przeważnie włókna poliestrowe z pokryciem silikonowym. Ma też mniejszy zakres tolerancji temperatur. Dużym plusem śpiwora syntetycznego jest niska cena i uniwersalność.

Kształt

Istnieją dwa podstawowe typy kształtów. Pierwszym z nich jest śpiwór typu koperta. Charakteryzuje się prostokątnym krojem i zamkiem na całej długości, dzięki czemu można rozłożyć go jak kołdrę. Wewnątrz znajduje się dużo przestrzeni, jednak wiąże się to też z dużym rozmiarem po spakowaniu. Przestrzenność wpływa też na niższy zakres tolerancji temperatur.

Drugi typ to popularna mumia, która ma anatomiczny kształt, dzięki zwężeniu kroju ku dołowi. Przestrzeń wewnętrzna i związana z nią możliwość ruchów jest mocno ograniczona, jednak dzięki temu śpiwór szybciej się nagrzewa i ma większy zakres tolerancji temperatur. Poza klasyczną wersją istnieje też mumia poszerzona, której cechą jest zwiększona szerokość części środkowej, oraz mumia rozciągliwa, wyposażona w ściągacze dopasowujące śpiwór do kształtu ciała.

Sprawdź szczegóły i dodatki – to ważne!

Poza podstawowymi kryteriami warto zwrócić uwagę na dodatkowe detale, dotyczące zarówno jakości wykonania, jak i kilku szczegółów, które na pierwszy rzut oka mogą Ci się wydać błahe. Są to przede wszystkim:

Strona zamka – lewy jest dla osoby praworęcznej, a prawy dla leworęcznej. Co więcej, jeśli masz dwa śpiwory z przeciwnymi stronami zamków, które są tego samego rodzaju i rozmiaru, możesz z łatwością spiąć je ze sobą.

Długość – dopasowanie śpiwora do wzrostu jest ważne, gdyż zbyt długi może stworzyć nieogrzaną przestrzeń, a zbyt krótki będzie po prostu ciasny i niekomfortowy.

Ściągacz w kapturze – przydaje się przede wszystkim w zimowym śpiworze do szczelnego otulenia głowy podczas mrozów.

Pokrowiec do przechowywania – służy do wygodnego kompresowania i transportowania śpiwora podczas podróży. Trudno obecnie kupić model bez tego dodatku.

Kieszonka – wszyta wewnątrz śpiwora pozwala na przechowywanie drobnych przedmiotów. Przydaje się, gdy w czasie noclegu chcesz mieć pod ręką np. telefon komórkowy.

Wewnętrzne pętelki – drobny dodatek, który umożliwia rozwieszenie śpiwora, np. gdy musisz go wysuszyć.

Pamiętaj! Przed zakupem śpiwora zwróć uwagę materiał, z którego został wykonany — najczęściej jest to poliester lub nylon. Każdy ma odmienne właściwości. Przyjrzyj się także szwom – muszą być grube, twarde i mocne, oraz zamkowi.

Garść dobrych rad

  • Stałe przechowywanie śpiwora w pokrowcu spowoduje, że szybko straci on swoją sprężystość i właściwości termiczne. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie nie będzie Ci potrzebny, przechowuj go w rozłożonej pozycji.
  • Podczas biwakowania najlepiej rozłożyć śpiwór wcześniej niż przed samym snem, uprzednio strzepując go kilka razy. Wtedy do wnętrza dostanie się więcej powietrza i będzie odrobinę cieplejszy.
  • Jeśli masz śpiwór puchowy, podczas mrozów musisz rozkładać go na materacu lub dostatecznie sprężystej macie. Sprasowany puch traci właściwości izolacyjne.

Nie istnieje w pełni uniwersalny i idealny śpiwór. Każdy nadaje się do innych warunków i ma nieco inne właściwości. Jeśli szukasz modelu najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb, odwiedź sklepiguana.pl. U nas znajdziesz to, czego potrzebujesz, aby komfortowo przespać noc pod gwiazdami i z nową siłą ruszyć w dalszą drogę.

Źródła: sklepiguana.pl, unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here