Obecnie Zakopane jest znano jako stolica polskiej turystyki górskiej – przybywają tu zarówno osoby marzące o zdobywaniu szczytów, jak i miłośnicy spokojnych spacerów po modnych deptakach. Dawniej miasto to było jednak przede wszystkim ważnym ośrodkiem kulturalnym. Do Zakopanego tłumnie przybywali artyści, by odpoczywać i szukać natchnienia. Dziś również warto na chwilę zejść z Krupówek i bliżej zapoznać się z podhalańską kulturą.

W zakopiańskich muzeach i galeriach można podziwiać liczne eksponaty związane z góralską sztuką ludową oraz z historią regionu. Które miejsca w szczególności warto odwiedzić? Sprawdź!

Zobacz ofertę noclegów w Zakopanem>>

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Adres: Krupówki 10, 34-500 Zakopane

Czynne: wtorek-niedziela godz. 9.00-17.00

To jedno z najstarszych regionalnych muzeów w Polsce. Gromadzi  przede wszystkim stroje ludowe i dzieła lokalnych artystów. Można obejrzeć tu również kolekcję wypchanych zwierząt występujących w Tatrach oraz zbiór skał i minerałów. Muzeum mieści się budynku, będącym jednym z niewielu reprezentantów architektury murowanej w stylu zakopiańskim. Został on zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Willa „Koliba”

Adres: Kościeliska 18, 34-500 Zakopane

Czynne: wtorek-niedziela godz. 9.00-17.00

Willa „Koliba” to pierwszy dom zbudowany w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza. Jest wzorowana na tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich – bryła została jednak wzbogacona o elementy secesyjne. Obecnie w willi mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym można bliżej zapoznać się z historią i charakterystyką tego nurtu architektonicznego.

Muzeum Tatrzańskie – Willa „Oksza”

Adres: Hr. Władysława Zamoyskiego 25, 34-500 Zakopane

Czynne: środa-niedziela godz. 10.00-18.00

To kolejny budynek zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, pełniący obecnie rolę obiektu muzealnego. Mieści się tu Galeria Sztuki XX wieku, gromadząca głównie dzieła artystów zakopiańskich oraz nawiązujących w swojej twórczości do szeroko pojętej góralszczyzny. Można podziwiać tu m.in. prace Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa czy Stanisława Gałki.

Chałupa Sabały

Adres: Krzeptówki 17, 34-500 Zakopane

Czynne: poniedziałek-niedziela godz. 11.00-17.00

Chałupa Sabały to najstarszy przykład budownictwa góralskiego na Podhalu. Została zbudowana w XVIII wieku. Mieszkał tu Jak Krzeptowski Sabała – znany w Zakopanem muzykant i gawędziarz.

Galeria Władysława Hasiora

Adres: Jagiellońska 18b, 34-500 Zakopane

Czynne: środa-sobota godz. 10.00-18.00, niedziela godz. 9.00-15.00

Władysław Hasior przez całe życie był związany z Zakopanem – tu się kształcił, tworzył i wystawiał swoje dzieła. Galeria jego oryginalnych prac, wykonanych m.in. ze starych zegarów czy dziecięcych zabawek, mieści się w budynku, który stanowił niegdyś mieszkanie i pracownię artysty.

Materiał powstał we współpracy z firmą Sun&Snow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here