Najatrakcyjniejsze nadmorskie miejscowości

Województwo zachodniopomorskie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na liczne kurorty. Zaliczają się do nich m.in. Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno, Ustronie Morskie i Międzyzdroje. Jakie atrakcje oferują?

Świnoujście

To kurort nadbałtycki leżący na wyspach, między którymi kursują promy. Największe z nich to Wolin, Uznam i Karsibór. W pobliżu promenady rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża. Atrakcją tego miejsca jest najwyższa latarnia w Polsce. Została wybudowana w II połowie XIX wieku i ma wysokość ponad 65 metrów. Na samą górę latarni prowadzi 300 schodów. Stamtąd rozpościera się widok na niemieckie kąpieliska w Ahlbeck, na Rugię i Międzyzdroje. Tuż przy plaży znajduje się Muszla Koncertowa, gdzie w okresie letnim organizowane są liczne imprezy. Ze Świnoujścia odbywają się rejsy m.in. do Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.

Mielno

Nadmorska miejscowość położona na środkowym wybrzeżu niedaleko Koszalina. Niewątpliwą atrakcją jest strzeżona, czysta plaża. Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się deptak spacerowy. W wielu miejscach, na wysokości kilku metrów ponad plażą, znajdują się platformy widokowe. Z centrum do morskiego brzegu prowadzi promenada, na której uwagę zwraca pomnik morsa. Kolejną atrakcję stanowi jezioro Jamno, gdzie organizowane są rejsy statków pasażerskich. To zbiornik wodny o zróżnicowanej linii brzegowej. Pod względem wielkości zajmuje 9. miejsce w Polsce. Nad jeziorem Jamno leżą Unieście i Łazy, w pobliżu których znajduje się atrakcyjny hotel Blue Marine Mielno i Willa Arkadia. Przez Mielno prowadzi wiele ścieżek rowerowych.

Kołobrzeg

Największe uzdrowisko na polskim wybrzeżu. Punktem centralnym jest bulwar Jana Szymańskiego, czyli promenada, która ciągnie się od molo aż do zabytkowej latarni morskiej (ma ponad 500 metrów długości). Kołobrzeg szczyci się naturalnymi bogactwami: wodą mineralną, borowiną i dostępem do otwartego morza na odcinku o długości 11 kilometrów. Atrakcję stanowi też molo o długości 220 metrów, które w 2014 roku przeszło gruntowną rewitalizację. Ma trzy tarasy widokowe, a wstęp na nie jest całkowicie bezpłatny. W porcie można podziwiać okręty wojskowe, a także wyruszyć w rejs wycieczkowy żaglowcem.

Międzyzdroje

Popularny kurort położony na wyspie Wolin. Ze względu na wyjątkowy mikroklimat, solanki i borowiny ma status uzdrowiska. Niewątpliwie największą atrakcją Międzyzdrojów jest promenada z Aleją Gwiazd, na której polscy artyści odcisnęli swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Wyjątkowym miejscem jest również molo, które powstało w 1906 roku. Jego długość to 395 metrów, a prowadzi na nie charakterystyczna brama. Od 2005 roku wejście na molo jest bezpłatne. Nową atrakcją dla turystów stanowi Bałtycki Park Miniatur – jego otwarcie nastąpiło w 2015 roku. Na terenie parku można podziwiać zabytki 9 państw nadmorskich: Polski, Litwy, Łotwy, Rosji, Szwecji i Niemiec. Znajduje się tam także miniatura Morza Bałtyckiego. Miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Park zwiedza się z przewodnikiem. Wart odwiedzenia jest też pobliski Woliński Park Narodowy. Obowiązkowo należy zobaczyć Jezioro Turkusowe, Zagrodę Pokazową Żubrów i punkty widokowe – Gosań i Kawczą Górę.

Ustronie Morskie

To wieś letniskowa położona między Kołobrzegiem a Koszalinem. W centralnej części miasta znajduje się molo o długości ponad 100 metrów posiadające kilka tarasowych wypustów. Przy molo cumuje statek o nazwie Melani – rejsy wycieczkowe trwają od 30 minut do godziny. Atrakcją Ustronia Morskiego jest Skansen Chleba. To spory budynek z bali pokryty strzechą, wokół którego wyeksponowano dawne maszyny używane na gospodarstwie. W środku na turystów czeka degustacja różnych rodzajów chleba (razowy, pytlowy, orkiszowy, a nawet miodowy). Dalej, w wielkiej izbie, odbywają się warsztaty z pieczenia domowego chleba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here