Nie ulega wątpliwości, iż okres wakacyjny sprzyja wyjazdom na biwak pod namiotem, który jest nie tylko niezapomnianą przygodą, ale także umożliwia codzienne przebywanie na łonie natury. Niezwykle popularnym kierunkiem są polskie (i nie tylko polskie) góry, które przyciągają turystów przepięknymi widokami i zróżnicowanymi szlakami o różnym stopniu trudności. Wielość dostępnych tras sprawia, iż każdy – bez względu na poziom umiejętności i sprawność fizyczną – może przeobrazić się w aktywnego piechura. Jednak każdy biwak – bez względu na miejsce – jest specyficznym rodzajem wypoczynku i jako taki wymaga odpowiednich przygotowań. O czym należy pamiętać planując biwak pod namiotem? Oto kilka podstawowych wytycznych.

Namiot
Namiot to podstawa każdego biwaku – trudno sobie wyobrazić bez niego jakikolwiek wypoczynek pod gołym niebem. Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy jego wyborze jest rozmiar, który powinien być uzależniony od ilości osób planujących daną wycieczkę. Dodatkowo należy wybierać namioty nieprzemakalne, lekkie i stosunkowo łatwe do rozłożenia. Wielu producentów sprzętu turystycznego oferuje namioty samorozkładające się, co pozwala zaoszczędzić czas i energię. Dobrym pomysłem – zwłaszcza przy dłuższych wyprawach – jest zakup namiotu ekspedycyjnego.

Śpiwór
Wybierając się na biwak pod namiotem pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiedniego śpiwora, który zapewni nie tylko komfortowe i wygodne spanie, ale przede wszystkim uchroni przed zimnem. W tym przypadku można zdecydować się na dwa podstawowe modele – kołdrę bądź mumię. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż śpiwór powinien być wykonany z materiału wysokiej jakości.

Materac
O jakości snu na biwaku pod namiotem decyduje nie tylko odpowiedni śpiwór, ale także materac. Turysta wybierający się pod namiot ma do wyboru tradycyjne karimaty lub samopompujące się maty. Oba modele mają podstawową zaletę – charakteryzują się niewielkim rozmiarem oraz wagą, co znacznie ułatwia ich transportowanie.

Plecak
Jednym z głównych wyznaczników biwaku pod namiotem jest odpowiedni plecak. Ta część wyposażenia jest niezwykle ważna, gdyż to właśnie w plecaku transportuje się cały biwakowy ekwipunek. W związku z tym dobrze dobrany plecak powinien być wygodny, lekki, w odpowiednim rozmiarze (dostosowany do wzrostu i długości wycieczki), wyposażony w praktyczne schowki i kieszonki oraz odporny na wilgoć.

Kompletując wyposażenie na biwak pod namiotem nie wolno także zapominać o kilku pozostałych przedmiotach, które mogą być niezwykle przydatne. Do plecaka obowiązkowo należy zapakować latarkę i baterie, mały nóż, kurtkę przeciwdeszczową, nieprzemakalne buty, telefon komórkowy oraz apteczkę. W tym przypadku przeoczenie któregoś z tych przedmiotów może być bardzo nieprzyjemne w skutkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here