Odkryj bajkowy Dziki Wodospad, czyli uroki Karkonoszy z Karpaczem

Śnieżka, Szrenica, karkonoskie wodospady, czy Śnieżne Kotły – regularnie je odwiedzasz, czy jeszcze nie miałeś okazji? Jeśli na swojej podróżniczej liście jeszcze nie odhaczyłeś Karkonoszy, nadrób zaległości! Karpacz, będący kluczowym miastem tego pasma górskiego ma do zaoferowania wachlarz atrakcji i malowniczych pieszych ścieżek. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Karpacz, czyli czołowy górski kurort Karkonoszy łączy elementy drewnianych zabudowań o alpejskim charakterze z nowoczesnymi formami architektonicznymi. Postępująca infrastruktura i rozwój miasta, nie mąci jednak klimatu góralskiego miasteczka, nad którego zabudowaniami góruje Śnieżka. Karpacz, mimo szerokiego przekroju atrakcji nie zatracił swojego kameralnego, urokliwego klimatu. 

Karkonosze, roztaczające się nad Karpaczem to góry o ciekawej i urozmaiconej rzeźbie terenu, usiane granitowymi skałkami i poprzecinane dolinami wartkich potoków. Poparciem dla wyjątkowości tych obszarów było stworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Dlaczego warto odwiedzić Karpacz? 

Karpacz to miasto, które sprawdzi się zarówno na weekendowy city break, dłuższy pobyt podczas ferii połączony z szaleństwem na stoku, czy wakacyjny wyjazd poświęcony eksplorowaniu górskich szlaków. Za sprawą niebanalnych atrakcji, czas w Karpaczu możesz spędzać nie tylko na pieszych wyprawach malowniczymi trasami, a także odkrywając to, co oferuje miasto. Piękne widoki i rozwijające się miasto z szerokim spektrum muzeów, knajp i klimatycznych miejsc to przepis na udany pobyt o każdej porze roku. 

Znaczna część osób zwiedzanie rozpoczyna od serca miasta, podążając zatem deptakiem Karpacza, warto odwiedzić Muzeum Zabawek i Karkonoskie Tajemnice (szczególnie, jeśli spacerujemy z dziećmi). Muzeum Zabawek to niebanalne wystawy zabawek z dawnych lat, czy z różnych części świata. Odwiedziny w tym miejscu zdecydowanie wzbudzą w Tobie nutkę sentymentu, a najmłodsi z zaciekawieniem będą przyglądać się nieznanym im jeszcze zabawkom. Kolejne muzeum, które gwarantuje ciekawie spędzony czas zarówno starszym, jak i młodszym to Karkonoskie Tajemnice. Jeśli będąc w Karpaczu, w jakiś sposób nie uda Ci się poczuć Ducha Gór, to miejsce zdecydowanie Ci w tym pomoże! Karkonoskie Tajemnice to multimedialne ekspozycje, w których tworzeniu brali udział artyści światowej sławy. Wszystko po to, by w inspirujący sposób przybliżyć Ci legendarny i historyczny świat Karkonoszy oraz ich władcy – Ducha Gór! Miejsce uzyskało chlubny tytuł zwycięzcy w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”, więc warto sprawdzić, co kryje się w podziemiach muzeum i stać się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza.

Norweski pierwiastek w Karpaczu

Niebanalnym aspektem architektonicznym w Karpaczu jest świątynia Wang, zbudowana na przełomie XII i XIII w. Nie powstała jednak z rąk polskich górali, a norweskich rzemieślników, którzy stworzyli ją bez użycia metalowych gwoździ! Wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła zdobią oryginalne elementy i rzeźby, m.in. Chrystusa, a także smoków, lwów, twarzy wikingów. To ciesielskie dzieło powstało w norweskiej miejscowości Wang i zostało przetransportowane do Karpacza. Nieopodal świątyni powstał cmentarz górski, na którym pochowano wiele ofiar Karkonoszy. Obok jedynej w swoim rodzaju nordyckiej architektury, zdecydowanie zachwyci Cię lokalizacja kościoła z widokiem na panoramę Karkonoszy.

Natura i krajobrazy Karpacza

Myśląc o widokach i atrakcjach naturalnych, jakie oferuje miasto, zdecydowanie należy wymienić Śnieżkę, która stanowi wizytówkę Karpacza. Ten najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów oraz Czech to miejsce destynacji wielu pieszych wycieczek. Cechą charakterystyczną Śnieżki jest niemalże kosmiczne schronisko w kształcie dysków, górujące na jej szczycie, gdzie mieści się m.in. Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Kolejnym ikonicznym szczytem jest Kopa, na którą można udać się kolejką fundując sobie bajeczną panoramę Karkonoszy. Niewątpliwą przyrodniczą perełką Karpacza jest Dziki Wodospad położony niedaleko dolnej stacji kolejki na Kopę. Pobliska Szklarska Poręba posiada swoje znamienite wodospady, jakimi są Wodospad Szklarki i Kamieńczyka, natomiast znakiem rozpoznawczym Karpacza jest Dziki Wodospad. Atutem tego miejsca jest jego kameralny charakter, dzięki któremu podziwianie bajkowych widoków wodospadu staje się jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. W drodze do Dzikiego Wodospadu spotkasz także anomalię grawitacyjną na ul. Strażackiej. To niecodzienne złudzenie optyczne polegające na tym, że przedmioty i ciecz samoistnie zdają się przemieszczać w górę po szosie, co bywa nazywane złudzeniem „magicznej górki”. W rzeczywistości szosa obniża się po zboczu doliny, mimo że prowadzi w górę rzeki. 

Jeśli lubisz góry i chcesz spędzać czas w ich towarzystwie niezależnie od pory roku i pogody, odwiedź Karpacz! Miasto zapewni Ci zarówno nastrojowe krajobrazy, jak i niebanalne miejsca kulturalne, czy przepełnione atrakcjami zakątki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here