Choć dla początkujących i okazjonalnych rowerzystów wybór odpowiedniego rodzaju jednośladu może wydawać się zupełnie nieistotny, ci którzy chcą wykorzystać pełen potencjał swojego roweru to właśnie na tym skupiają swoją uwagę. To, której marki rower wybierzemy i jak duży budżet na niego przeznaczymy jest oczywiście niezwykle istotne pod względem wytrzymałości i jakości roweru, jednak nawet ten najdroższy, którego nie dopasujemy odpowiednio do trasy będzie zachowywał się po prostu kiepsko. Jak jednak ocenić, który rower będzie lepszy dla naszych potrzeb? W końcu nie każdy wybiera wyłącznie trasy górskie lub miejskie. W jakim wypadku sprawdzi się bardziej wymagający MTB lub uniwersalny rower trekkingowy?
Określamy cel podróży
Przed zakupem roweru trzeba postawić sobie podstawowe pytanie: jak i gdzie będę jeździć? Wielbicielom przygód, zapierającej dech w piersiach przyrody, niezwykłych górskich widoków, wyboistych tras leśnych i pełnych adrenaliny zjazdów poleca się przede wszystkim rowery MTB. To one, skonstruowane specjalnie tak, by zapewniać bezpieczeństwo i amortyzację na wyboistych trasach okażą się tu najwygodniejsze. Ci, którzy częściej stawiają na jazdę turystyczną, wybierając dłuższe wyprawy po drogach asfaltowych i polnych ścieżkach, połączone ze zwiedzaniem i piknikowymi postojami skorzystają zdecydowanie więcej wybierając rower trekkingowy, często zwany także rowerem turystycznym.
Choć do niedawna to rowery górskie były uważane za największą i najbardziej uniwersalną grupę rowerów, dziś marki rowerowe stawiają na znacznie bardziej rozbudowane linie produktowe proponując modele, które faktycznie sprawdzą się w różnych sytuacjach. Era jednego roweru do wszystkiego jest już dawno za nami – dziś, śladem profesjonalnych kolarzy, stawiamy na rowery wyspecjalizowane.
Od górala do trekkingu
Porównanie roweru górskiego i roweru trekkingowego nie jest zbyt skomplikowane – choć kiedyś to rowery MTB stanowiły podstawę wyposażenia większości amatorskich rowerzystów, dziś ich miejsce zajęły nieco inaczej zbudowane rowery trekkingowe. Ich podstawową zaletą, dzięki której jednoślady te nadają się do jazdy na dłuższych trasach, jest dodatkowe wyposażenie, którego nowoczesnym „góralom” zwyczajnie brak. Dzwonek, błotniki, bagażnik, oświetlenie, podnóżek, osłona na łańcuch, czy pompka nie mają właściwie prawa bytu w przeznaczonym do wyczynowej jazdy rowerze MTB – nie ma tam na nie zwyczajnie miejsca. Tak wyposażonym rowerem trekkingowym zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest poruszać się po drogach publicznych, nie wspominając już o komforcie jazdy, który jest tu nieporównywalnie wyższy dzięki innej geometrii ramy – umożliwiającej jazdę sportowo-rekreacyjną, a nie wyłącznie sportową.
Dla kogo rower trekkingowy?
Amatorom spokojniejszej jazdy, którzy niekoniecznie chcą pracować głównie nad swoją kondycją, proponuje się przede wszystkim rowery trekkingowe, które są swoistym połączeniem rowerów górskich i miejskich. Rowery turystyczne, nazywane przez specjalistów trekkingowymi to przede wszystkim szansa na wygodne podróżowanie zarówno na krótkich, jak i dłuższych trasach. Rower tego typu posiada przerzutki, hamulce i nierzadko amortyzatory porównywalne jakościowo z pojazdami MTB, jednak jego zaletą ponad „góralem” są niewątpliwie większe koła, szersze siodełko, wygodna kierownica i możliwość zachowania wyprostowanej pozycji, która ma ogromne znaczenie podczas długich przejażdżek.
Paniom pragnącym zaznać przyjemności z jazdy trekkingowej proponujemy nowy model Vermont Eaton, który na trasie zachowuje się tak dobrze, jak wygląda. Estetyczny i komfortowy, trekking marki Vermont jest dobrą inwestycją na wiele lat przyjemnej jazdy.
Dla panów wybraliśmy natomiast model Cube Touring, który dzięki prostej kierownicy i szerokiemu siodełku nie spowodują bólu pleców i zmęczenia nawet po kilkudziesięciu kilometrach trasy.
Dla kogo rower górski?
Nowoczesne modele rowerów górskich to już prawdziwie specjalistyczne jednoślady pozwalające na wygodną jazdę po trudnym, wyboistym, górskim terenie. Producenci pozbawiają ich dziś wszystkiego, co nie ma bezpośredniego wpływu na jazdę, a mogłoby wpływać na bezpieczeństwo czy osiąganą prędkość. Nie uświadczymy tu więc bagażników, błotników czy dodatkowych świateł. Atutami większości rowerów MTB jest więc lekkość ramy (którą tu wykonuje się zwykle z lekkiego aluminium lub karbonu), większa niż w przypadku innych rowerów zwrotność oraz niezwykle wysoka wytrzymałość uzyskana przez zastosowanie odpowiednich komponentów i profesjonalnych amortyzatorów.
Cube Access WS EAZ to jeden z ciekawszych przykładów kategorii nowoczesnych rowerów górskich. Przeznaczony dla stylowych kobiet kochających adrenalinę rower jest połączeniem komfortu jazdy i pewnych komponentów, dzięki którym jazda po twardych i wyboistych szlakach nie powinna sprawić nikomu najmniejszego problemu.
Panom proponujemy równie wytrzymały model Giant ATX 2 27,5″, który nada drapieżnego charakteru każdej wyprawie górskiej. Podobnie jak większość MTB został wyposażony w pośrednie koła 27,5” które gwarantują lepszą przyczepność i prędkość jazdy. Uzupełniony o wytrzymały widelec z amortyzatorem o skoku 100 mm doskonale sprawdzi się nawet w najtrudniejszym terenie leśnym.