Ramadan to najważniejsze święto muzułmanów, które nakłada na tą społeczność określone obowiązki i standardy zachowania. A ponieważ jest to święto ruchome, więc nie ma ściśle określonego terminu, w którym się ono odbywa. Wielu turystów wyruszających w podróż do Egiptu, Maroka, Tunezji, Turcji lub innych krajów muzułmańskich zadaje sobie pytanie, jak będą wyglądać wakacje podczas ramadanu i czy w ogóle opłaca się na nie jechać. Otóż odpowiedź jest jedna – turystyka funkcjonuje przez cały rok i nawet największe święto społeczności muzułmańskiej nie jest w stanie tego zmienić. Jednak wybierając się na wakacje podczas ramadanu warto pamiętać o tym, iż można napotkać na pewne niewygody i trudności.

Nie ulega wątpliwości, iż w najlepszej sytuacji są turyści, którzy wybierają się do określonego kurortu i przez cały okres pobytu nie zamierzają go opuszczać. W tym przypadku wiele osób może nawet nie odczuć skutków ramadanu, gdyż hotele nie są zobowiązane do przestrzegania postu. W praktyce oznacza to, iż turyści – bez względu na ramadan – mogą wypoczywać, jeść i pić bez żadnych ograniczeń. Taka sytuacja nie może dziwić, gdyż hotele nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek przestoje, a spora ilość krajów muzułmańskich żyje głównie z turystyki.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku turystów, którzy chcieliby wyjść do miasta i pozwiedzać okoliczne miejsca. W tym momencie wakacje podczas ramadanu mogą być nieco uciążliwe. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż wiele urzędów,pocztowych kantorów i banków ma skrócone godziny pracy, a komunikacje miejskie często zmieniają swoje rozkłady jazdy. I chociaż muzułmanie generalnie nie mają pretensji do turystów, to jednak warto okazać im szacunek i nie spożywać publicznie w ciągu dnia żadnego jedzenia bądź napojów. Poza tym warto pamiętać, iż w krajach wyjątkowo restrykcyjnych (na przykład Arabii Saudyjskiej lub Emiratach Arabskich) niesfornego turystę może zaaresztować policja, co w wielu przypadkach kończy się spędzeniem dnia w areszcie.

Z drugiej strony wakacje podczas ramadanu mogą być niezwykle ciekawym doświadczeniem. Turysta może nie tylko zapoznać się z nową dla niego sytuacją, ale także nawiązać ciekawe przyjaźnie podczas nocnego biesiadowania. I o ile muzułmanie bywają w tym okresie w ciągu dnia gburowaci i rozdrażnieni, to już pod wieczór wracają do swojego stałego uśmiechu i gadulstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here