Śląska Wisła zyskała ogromną popularność, dzięki wyczynom polskich skoczków. Adam Małysz, czy Piotr Żyła, rozsławili rodzinną miejscowość i uczynili z niej prawdziwe centrum sportowe. Nazywana perłą śląskich Bieszczad, od zawsze była ulubionym celem wypadów Ślązaków, a teraz i reszty Polski. Zobacz miasto, z którego wypływa największa polska rzeka.

Wisła oferuje różnorodne rozrywki zimowe i letnie dla pasjonatów gór. Piesze wędrówki, zjazdy na nowoczesnych stokach, a także biegi na nartach to aktywności, które zainteresują poszukiwaczy wrażeń. Miasteczko oferuje także innego rodzaju atrakcje. Sprawdź, co czyni Wisłę tak interesującym miejscem na urlop!

Zabytki Wisły

Zamek Prezydenta RP to willa o typowo górskiej architekturze, położona malowniczo w Wiśle Czarne. Budynek został wzniesiony dla Prezydenta Ignacego Mościckiego, jako dar od Ślązaków. W czasach PRL budynek pełnił rolę domu wczasowego, a po transformacji ustrojowej stał się letnią rezydencją Prezydenta RP. Mimo tego otwarty jest dla gości – w celu zwiedzenia zamku należy zarejestrować się z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Nieco starszą budowlą, bo pochodzącą z XIX w., jest drewniany zameczek myśliwski Habsburgów. Stanowi on ważny przykład architektury wiślańskiej. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze lokalnym górali, wybierz się do Muzeum Beskidzkiego i chaty Kocyanów.

Zabytkowy Park Przygód to interesujące miejsce na spacer z rodziną. W parku znajduje się wiele pięknych rzeźb – niektóre nowoczesne, inne nieco starsze. W miejscu tym zachwycają szczególnie postaci ryte w drewnie.

Szukasz noclegu w Wiśle? Sprawdź Apartamenty Wisła.

Wisła – noclegi w górach z wielkim sportem w tle

Będąc w Wiśle, trudno zapomnieć, że to kolebka polskich mistrzów skoków narciarskich. Adam Małysz jest lokalnym patriotą, dlatego odpowiadając na duże zainteresowanie turystów, otworzył galerię sportowych trofeów – poczynając od tych najmniejszych, na kryształowych kulach kończąc. Galeria pokazuje drogę sportowca do wielkich nagród i na pewno zainteresuje dzieci, jak i dorosłych.

Miasto uczciło obecność Adama wśród lokalnej społeczności w inny sposób – stawiając mu pomnik z białej czekolady. Adam Małysz dużą część życia spędził w śniegu, dlatego wybór materiału wydaje się uzasadniony. Jego postać jest też największą słodyczą tej mieściny. Rzeźbę można oglądać w Domu Zdrojowym przy Placu Hoffa.

Oczywiście w Wiśle mamy także okazję obejrzeć ważne zawody sportowe na żywo. Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle – Malince umożliwia organizację prestiżowych mistrzostw, jak np. Puchar Świata w skokach narciarskich.

Apartamenty w Wiśle – zimowy sport dla pasjonatów

Na terenie Wisły znajdują się aż 4 stacje narciarskie – Stożek, Szosów, Cienków i Nowa Osada – które oferują odpowiednie warunki dla sportowców zaawansowanych, jak i początkujących. Wiślańskie stacje narciarskie posiadają łącznie 10 wyciągów narciarskich. Przyjezdni mają do wyboru wyciągi orczykowe, krzesełkowe i talerzykowe. W okolicy znajdują się również ciekawe trasy biegowe (także lekkie dla początkujących), a także szkoły, które pomagają stawiać pierwsze kroki w sportach zimowych.

Noclegi w Wiśle – szlaki piesze

Niezwykła dolina Białej Wisełki to piękne, wodne Kaskady Rodła z wytyczoną trasą dla spacerowiczów. Szlak ten nie wymaga dużego przygotowania, można pokonać go także rowerem. Trudno pominąć sztuczny, 8-metrowy wodospad, który spiętrza wody Białej i Czarnej Wisełki. Dwie Wisełki łączą się po 3 km z potokiem Malinka – w tym miejscu powstaje Wisła.

Pieszą wędrówką, która nie należy do trudnych jest zdobycie Trzech Kopców Wiślańskich. Z Wisły na Kopce prowadzą dwa różne szlaki. Na ich grzbiecie znajduje się schronisko, gdzie można się posilić. Malowniczą propozycją jest także spacer Doliną Czarnej Wisełki przez Stecówkę i zejściem przez Kubalonkę. Szczyt Stożek osiągniemy natomiast przy pomocy kolejki liniowej. Ze szczytu rozciąga się niezwykła panorama na Beskid Śląski.

Zdobycie Baraniej Góry to poważniejsza wyprawa górska. Droga w jedną stronę zajmuje średnio 3 godziny. Na Baraniej Górze swoje źródła mają dwie Wisełki. Jest ona drugim najwyższym szczytem Bieszczad śląskich.

Wisła to tętniące życiem miasto, które przyciąga zawodowych sportowców, jak i pasjonatów gór. Rozwinięta infrastruktura zimowa, duża baza noclegowa oraz wspaniałe górskie krajobrazy to znaczący atut dla turystów spragnionych wrażeń. Chcesz zarezerwować nocleg w Wiśle? Zobacz apartamenty Sun&Snow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here