Kraków – drugie co do wielkości miasto Polski. Położone na południu kraju w województwie Małopolskim. Od lat miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Zwiedzanie Krakowa popularnością cieszy się zwłaszcza w okresie wiosenno –letnim. Cappuccino w promieniach słońca z widokiem na Wawel – rezydencję władców Polski, czego chcieć więcej… A co kiedy pogoda nie jest aż tak łaskawa? Miasto przygotowane jest na wszelkie, nawet te najbardziej zaskakujące okoliczności. Przecież Kraków to jedno z najbogatszych w zbiory muzealne miast w całej Europie Środkowej. Znajduje się tu wiele placówek muzealnych, a kolejne są wciąż planowane i mają powstać w najbliższych latach.

Historia muzealnictwa w Krakowie sięga czasów XIX wieku. Najstarszymi muzeami są: Muzeum Czartoryskich, którego początki sięgają 1801 roku (kiedy to w Puławach swoją kolekcję zapoczątkowała księżna Izabela), Muzeum Archeologiczne założone w 1850 roku przez Towarzystwo Naukowe Krakowskie, Muzeum Narodowe – 7 października 1879 roku Rada Miasta Krakowa powołała je do życia. oraz Muzeum Historyczne, które powstało w 1899 roku.

Przewodnik po Krakowie czyli które muzea warto odwiedzić

Z czasem pojawiały się nowe obiekty muzealne. W 2010 roku swoją działalność rozpoczęło Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera – obecnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście bez którego zwiedzanie Krakowa nie mogłoby się odbyć. Polecane i chwalone przez turystów z różnych części świata. Muzeum ma swoją siedzibę na terenie budynku administracyjnego dawnej fabryki gdzie w czasie II Wojny Światowej produkowano naczynia emaliowane i wyroby blaszane. W czasie wojny jej właścicielem został niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler. Ekspozycja pobudzając słuch i wzrok, przekazuje historię Krakowa podczas wojennej okupacji na co wpływ mają zachowane dokumenty, zdjęcia oraz relacje świadków. Ukazane zostały na niej fazy zmieniającego się Krakowa podczas hitlerowskiej okupacji a także losy mieszkańców tego wielokulturowego miasta. Nie mogło również zabraknąć historii samego Oskara Schindlera – właściciela fabryki i wybawcy ponad 1000 Żydów. Prezentowane w muzeum ich zdjęcia są dowodem sprytu, charyzmy i chęci niesienia pomocy tego niemieckiego przedsiębiorcy.

Zwiedzanie Krakowa TOP1 to Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera

W tym roku muzeum będzie obchodzi 7 lat swojej działalności. W tym czasie może pochwalić się wieloma osiągnięciami: ponad 1 239 778 zwiedzających, 9 wystaw czasowych (oprócz wystawy stałej, w budynku prezentowane są nawiązujące do głównej ale zmienne wystawy czasowe), 107 warsztatów, 17 publikacji, 8 prestiżowych nagród, a także mnóstow znakomitych gości.
Przewodnik po Krakowie posiadający uprawnienia do oprowadzania po tej ekspozycji, wprowadza gości w atmosferę tych trudnych dla miasta dni. Wszelkie rezerwacje: grupowe czy też indywidualne dokonywane są za pośrednictwem pracowników portalu krakowzwiedzanie.pl. Dzięki temu gość ma pewność, że  Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera „Kraków Czas Okupacji 1939 – 1945” obowiązkowo znajdzie się w programie jego wycieczki do Krakowa. Więcej informacji możemy znaleźć na http://krakowzwiedzanie.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here