Wiele osób uważa, iż dziecko – zwłaszcza małe – może ograniczyć opiekunom przyjemność wynikającą z podróżowania. Nic bardziej mylnego. Coraz większa liczba rodzin podróżująca z pociechami jest dowodem na to, iż wycieczka z maluchem wcale nie jest taka straszna. Co więcej – może być niezwykle ciekawym doświadczeniem i dopełnieniem radości płynącej z uprawiania turystyki. Oczywiście podróż z dzieckiem nie jest łatwa (zwłaszcza z tym najmniejszym), ale odpowiednie przygotowania do tego wydarzenia mogą w znaczący sposób ograniczyć jakiekolwiek ryzyko. Jak się przygotować do podróży z dzieckiem? Oto kilka rad.

Pierwsza próba
Wielu rodziców podróżujących z małymi dziećmi przekonuje, iż najlepszym sposobem na przekonanie się do takiego spędzania czasu jest nabranie indywidualnych doświadczeń. Początki są zawsze najgorsze. Dlatego pierwsza podróż z dzieckiem powinna być stosunkowo krótka – aby do minimum ograniczyć ryzyko ewentualnych problemów (na przykład na skutek choroby malucha). Dobrym rozwiązaniem jest udanie się w podróż z bardziej doświadczoną rodziną, która w trudnych chwilach wspomoże radami, przykładem i dobrym słowem.

Podporządkowanie podróży maluchowi
Wybierając się w podróż z dzieckiem należy pamiętać o tym, iż cała wycieczka powinna być podporządkowana najmłodszemu członkowi rodziny. Nie wolno w tym przypadku stawiać własnych zachcianek ponad potrzeby dziecka i obowiązki wobec niego. Jest to sytuacja analogiczna do tej codziennej – tak jak domową rzeczywistość podporządkowuje się maluchowi, tak samo podróżniczy świat powinien być dostosowany do dziecka.

Pakowanie
Jedną z podstawowych kwestii podczas podróżowania z dzieckiem jest przygotowanie odpowiedniego ekwipunku. I o ile niezwykle istotne jest zabranie pewnych podstawowych rzeczy (odpowiednich ubranek, środków higienicznych, kosmetyków, kocyka czy ulubionej zabawki), o tyle wielu rodziców przestrzega przed popadaniem w przesadę. Czy na wakacyjny wyjazd naprawdę niezbędne jest łóżeczko z moskitierą lub ultralekka wanienka? W wielu przypadkach okazuje się, iż kwatery turystyczne są naprawdę dobrze wyposażone, a w sytuacjach kryzysowych wiele rzeczy można kupić w pobliskich sklepach. Co warte podkreślenia – z wyjazdu na wyjazd doświadczenie będzie coraz większe i coraz łatwiej będzie skompletować podróżniczą wyprawkę.

Rodziny podróżujące z dziećmi podkreślają, iż warto przełamać pierwsze obawy i wyruszyć na wakacje ze swoimi pociechami. Chwile spędzone razem, radość, ciekawość świata i mnóstwo pytań ze strony dziecka to największa nagroda płynąca ze wspólnych podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here