Rodzinny wypad w góry – jak bezpiecznie i komfortowo przewieźć sprzęt narciarski?

Zima to pora roku, która sprzyja wyjazdom rodzinnym na narty. Często jednak wiąże się to z zabraniem nie tylko samego sprzętu, ale również dużej ilości bagaży. Zastanawiamy się wtedy jak to wszystko pomieścić w jednym aucie? Dlatego świetnym rozwiązaniem jest bagażnik na narty, mocowany na dachu samochodu.

Komfortowe rozwiązanie

Narty możemy przewozić na dwa sposoby: albo w środku samochodu, co nie jest polecane ze względu na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, a także na samą wygodę podczas jazdy, albo zamontowanie bagażnika na dachu samochodu.

To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczne i komfortowe dla wszystkich podróżników. Nowoczesne bagażniki pomieszczą nawet 6 par nart, są zamykane na kluczyk, co gwarantuje im odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą. Produkt musi oczywiście spełniać wszystkie europejskie standardy oraz normy.

Większość modeli bagażników na dach wymaga belek poprzecznych do zamocowania go, choć niektóre z nich nie potrzebują dodatkowych elementów, ponieważ są montowane magnetycznie. W bagażniku narciarskim możemy przewozić nie tylko same narty, ale również kijki narciarskie lub deski snowboardowe.

Jak przewozić narty?

Istnieje kilka sposobów na przewożenie nart samochodem:

  • W uchwytach narciarskich – jest to tradycyjna metoda, którą wielu kierowców wybiera ze względu na bardzo niską cenę. W rzeczywistości jednak nie jest to najlepsza decyzja zwłaszcza na dalekie podróże. Jeśli wybieramy się w pobliskie góry, gdzie trasa samochodem nie wyniesie więcej niż 3 godziny, uchwyty mogą się sprawdzić. Dlatego nie są polecane na dalsze podróże? Ponieważ ryzykujemy zniszczenie ślizgów lub wiązań w naszych nartach, są także narażone na działanie soli oraz piachu, których nie brakuje na zimowych drogach. Wielu kierowców przewożąc narty w uchwytach narciarskich umieszcza je w pokrowcach, jednak nie jest to rozwiązanie sytuacji. Po kilkusetkilometrowej podróży nasze narty pokryte będą śniegiem, solą, piachem i błotem, co nie do końca uda nam się samodzielnie i dokładnie wyczyścić. Tradycyjne uchwyty narciarskie to jednak najtańsza opcja, na jaką możemy się zdecydować, kosztują bowiem około 150 złotych.
  • W bagażnikach magnetycznych – w przeciwieństwie do tradycyjnych uchwytów narciarskich do jego montażu nie są potrzebne belki bazowe, pamiętajmy jednak, że wciąż jest to zwykły bagażnik dachowy, który nie zabezpiecza odpowiednio naszego sprzętu. Dostępne są modele zamykane na kluczyk, ich montaż polega na przyssaniu płyty magnetycznej do płaskiego dachu, przez co szybko możemy umieścić go na dachu oraz zdjąć. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych uchwytów narciarskich jest to dobre rozwiązanie jedynie na niedalekie podróże. Taki sprzęt kosztuje około 350 złotych.
  • W boxach dachowych – dzięki nim możemy przewieźć nasz sprzęt w sposób całkowicie komfortowy oraz bezpieczny. Co więcej, boxy są tak pojemne, że zmieścimy w nich nie tylko sprzęt, ale również kurtki, buty narciarskie, kijki, kaski oraz resztę niezbędnych akcesoriów potrzebnych na wyjazd. Boxy dachowe są o tyle wygodne, że możemy umieścić w nich mokry, brudny sprzęt oraz ubrania, podczas gdy wnętrze auta pozostaje suche i czyste. Sprzęt ani odzież nie są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, ponieważ chroni je obudowa boxa. Nowoczesne boxy bagażowe produkowane są w taki sposób, by zwiększyć nie tylko swą ładowność, ale również aerodynamikę – poruszając się z prędkością 100 km/h odczujemy wielką różnicę między uchwytami narciarskimi, a boxem dachowym, który będzie zachowywał się o wiele ciszej, co w skali całej podróży bardzo wpływa na komfort jazdy. Co więcej, boxy dachowe możemy wykorzystywać nie tylko zimą do przewożenia sprzętu, lecz także latem przy wakacyjnym wyjeździe na sprzęt plażowy czy wypoczynkowy. Box dachowy to także spora inwestycja – by zakupić sprzęt dobrej jakości musimy wydać około 800 złotych.

Jak wybrać właściwy opcję dla siebie?

Przede wszystkim musimy zdecydować co potrzebujemy w nim przewozić i w jakich ilościach, aby właściwie dobrać jego wielkość do naszych potrzeb oraz wielkości samochodu. Na zakupy udajmy się najlepiej tym samochodem, który będzie miał zamontowane uchwyty narciarskie, magnetyczne lub box dachowy, często bowiem okazuje się, że dany produkt nie będzie pasował do naszego auta.

Jeśli posiadamy samochód typu hatchback, kombi lub van musimy mieć pewność, że przewożony sprzęt na dachu lub box nie będzie przeszkadzał w otwarciu tylnych drzwi do góry, ani nie dojdzie też do ich uszkodzenia.

Jeśli zdecydujemy się na box dachowy zwróćmy uwagę z jakiego materiału został wykonany, dobrze, jeśli będzie posiadał wzmocnienia metalowe, dzięki czemu po wpływem dużych prędkości czy wiatru nie będzie wibrował. Pamiętajmy, że decydując się na wysokie jakości produkt otrzymujemy same korzyści – box nie ulegnie szybko zniszczeniu, w razie czego posiadamy kilkuletnią gwarancję, doskonale będzie spełniał swoje zadanie. Nie oszczędzajmy więc na tanich, uniwersalnych boxach dachowych, które często okazują się niewypałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here