Dobrze dobrane obuwie to podstawa wygody podczas długiej pieszej wędrówki. Jeśli planujesz pieszą wycieczkę po lesie lub gdy wybierasz się w góry, znalezienie dobrego obuwia staje się również kluczem do Twojego bezpieczeństwa na trasie. Takie buty mają chronić Twoje stopy przed nierównościami terenu, przed ostrymi kamieniami, przed chłodem i wilgocią. Takie buty powinny również stabilizować Twój staw skokowy, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko jego skręcenia w czasie marszu po nierównym podłożu, podczas podchodzenia i schodzenia z wzniesień terenu. Idealnym wyborem na piesze wędrówki są buty wojskowe, które często określa się również mianem obuwia taktycznego lub trekkingowego.

Buty wysokie czy niskie?

W sprzedaży znajdziesz wiele modeli butów wojskowych stworzonych z myślą o sprawnym poruszaniu się po różnych typach terenu. Podstawowe ich rozróżnienie opiera się na różnicach w konstrukcji cholewy. W tym sensie wyróżnia się wysokie buty wojskowe, które okrywają nie tylko stopę, ale także staw skokowy i część łydki oraz buty przed kostkę, stworzone z myślą o podróżowaniu po terenie w miarę równym, w cieplejszych i suchych okresach roku. Jeśli szukasz butów na każdy rodzaj terenu, najlepszym wyborem będą buty wysokie, stabilizujące staw skokowy, osłaniające większą część nogi. Co prawda marsz w takich butach w czasie największych letnich upałów może być mniej komfortowy, z drugiej jednak strony takie buty sprawdzą się, gdy będziesz musiał pokonać niewielki ciek wodny, podejść pod stromiznę lub chodzić po kamieniach.

Kwestia nieprzemakalności

Szukając butów wojskowych warto rozglądać się za takimi ich modelami, które ochronią Twoje stopy przed wilgocią. W zdecydowanej większości przypadków porządne buty taktyczne zawsze wykonane są z materiałów dobrze radzących sobie z wilgocią. Gdy sięgniesz po buty ze skórzaną cholewą, wcześniej musisz je jednak dobrze zaimpregnować. Odpowiednio zaimpregnowana skóra nie przepuści wilgoci nawet wówczas, gdy będziesz musiał brodzić w wodzie po kostki. Jeśli zdecydujesz się na buty z nowoczesnych materiałów syntetycznych, te nawet bez impregnacji nie powinny przepuszczać wilgoci. Oczywiście również takie buty możesz dodatkowo zaimpregnować używając do tego specjalnych impregnatów w sprayu.

Waga butów i rodzaj podeszwy

Im lżejsze buty, tym większa wygoda w czasie marszu. Oczywiście wysokie buty wojskowe nigdy nie będą zbyt lekkie. Jeśli jednak porównasz kilka ich modeli szybko zorientujesz się, że niektóre z nich są lżejsze od innych. Niestety lekkie buty są na ogół drogie, dlatego warto wybrać rozwiązanie kompromisowe. Zdecydować się na buty o średniej wadze, o wytrzymałej konstrukcji, które będą dobrze dopasowane do kształtu naszej stopy. Wybierając buty na biwak zwróć także uwagę na rodzaj zastosowanej w nich podeszwy. Zdecydowana większość dobrych butów wojskowych ma stosunkowo twardą podeszwę i dość gruby bieżnik, który izoluje stopę od nierówności terenu i zapewnia dobrą przyczepność w czasie marszu po śliskiej, niekiedy zmrożonej lub błotnistej nawierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here