Wielu turystów planujących spędzenie wakacji poza granicami kraju co roku zadaje sobie podstawowe pytanie: co się bardziej opłaca – przedsprzedaż czy oferta last minute? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż biura podróży tworzą rozmaite oferty, które są dostosowane zarówno do oczekiwań klientów, jak i zmieniających się warunków na rynku turystycznym. W związku z tym rzeczywistość turystyczna jest taka, iż w niemal każdym okresie można natrafić na niezwykle atrakcyjną propozycję – i to bez względu na to, czy jest ona oferowana w przedsprzedaży czy jako oferta last minute. Jednak bez względu na pojawiające się wątpliwości można zauważyć na rynku turystycznym pewne tendencje, które utrzymują się już od kilku lat.

Specjaliści z branży turystycznej przekonują, iż biura podróży coraz rzadziej oferują półdarmowe oferty last minute. Wynika to z tego, iż biura podróży – nauczone doświadczeniem tych, które zbankrutowały – nie rezerwują już całych kurortów i samolotów, a dostosowują ilość wykupowanych miejsc do ilości turystów decydujących się na daną wycieczkę. W praktyce oznacza to, iż biura podróży rzadko kiedy dysponują nadprogramowymi miejscami, które muszą sprzedawać za bezcen – zwłaszcza na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem wycieczki. Zatem szansa na znalezienie naprawdę atrakcyjnej oferty last minute jest dużo mniejsza niż jeszcze kilka lat temu, ale oczywiście nie niemożliwa – wiele biur podróży zostawia sobie możliwość oferowania wycieczek „na ostatnią chwilę”.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z ofertami w przedsprzedaży. W tym przypadku zdecydowana większość biur podróży oferuje swoim klientom bardzo atrakcyjne ceny i duże rabaty w przypadku zakupu wycieczki z odpowiednim wyprzedzeniem. Takie działania mają sens – turysta zyskuje szybką rezerwację i dobrą cenę, a biuro podróży ma gwarancję, iż na danej wycieczce będzie miało komplet. Dodatkowo wiele ofert first minute zawiera spore rabaty dla dzieci, darmowe ubezpieczenie oraz gwarancję niezmienności ceny (bez względu na okoliczności zewnętrzne). Dlatego letnie wakacje warto już rezerwować na przełomie roku, a poszukiwanie ofert na spędzenie Sylwestra należy rozpocząć jeszcze w sierpniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here