Zgodnie z opinią wielu osób podróż z dzieckiem może jedynie utrudnić wypoczynek jego opiekunom i sprawić, iż nikt tak naprawdę nie będzie zadowolony z takiej wycieczki. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Nie ulega wątpliwości, iż podróż z dzieckiem (zwłaszcza małym) jest bardzo specyficzna – wymaga większej rozwagi i dostosowania podróży do potrzeb i wymagań malucha. Z drugiej strony wspólne podróżowanie może być czymś wspaniałym i niezapomnianym. Warunkiem udanej podróży z maluchem są odpowiednie przygotowania.

Miejsce wakacyjnego pobytu
Kwestią niezwykle istotną w planowaniu podróży z dzieckiem jest wybranie odpowiedniego miejsca pobytu. W przypadku gdy dziecko jest jeszcze małe, to dobrym rozwiązaniem jest udanie się do odwiedzanych wcześniej miejsc, w których niemal wszystko jest już znane, a ryzyko ewentualnych niespodzianek spada niemal do zera. Natomiast podstawowym kryterium wyboru hotelu powinno być bezpieczeństwo dziecka – hotel powinien znajdować się z dala od ruchliwej ulicy, posiadać dosyć wysokie standardy higieniczne i oferować czystą pościel oraz ręczniki. W przypadku podróży z dzieckiem warto zdecydować się na hotel serwujący śniadania, co znacznie ułatwi wakacyjną podróż.

Atrakcje i rozrywki
Ważnym zadaniem rodziców w planowaniu wakacyjnej podróży z dzieckiem jest wybranie takich atrakcji, które będą dostosowane do jego wieku i poziomu rozwoju. Nie oznacza to oczywiście konieczności całodniowego przesiadywania na plaży, ale każda zaproponowana maluchowi rozrywka powinna być dla niego zrozumiała. Dobrym pomysłem jest odwiedzanie miejsc, w których dziecko może nauczyć się czegoś nowego i zaczerpnąć informacji o otaczającym go świecie. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż maluch potrzebuje przestrzeni do biegania, a zbyt duża porcja atrakcji może spowodować zmęczenie i znużenie.

Dobrze zapakowany bagaż
Nie ulega wątpliwości, iż każdy rodzic wybierający się w podróż z dzieckiem chce zapewnić mu jak najlepsze samopoczucie. W związku z tym nie do rzadkości należą sytuacje, w której niemal połowa wakacyjnego bagażu to dziecięce zabawki. A tymczasem warto ich ilość ograniczyć do niezbędnego minimum. I to nie tylko dlatego, iż zajmują zbyt dużo miejsca. Nadmiar zabawek w większości przypadków jest zupełnie zbędny, gdyż po całym dniu atrakcji i przeżyć maluch jest zazwyczaj tak zmęczony, iż nie ma ochoty na dodatkowe wieczorne zabawy.

Zadbanie o bezpieczeństwo
Każda podróż z dzieckiem – bez względu na kraj docelowy – wymaga zadbania o jej bezpieczeństwo. Podstawą jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które może okazać się niezbędne podczas niespodziewanych wypadków losowych. Dodatkowo warto podróżować ze sprawdzonymi biurami podróży, które gwarantują usługi na odpowiednio wysokim poziomie. W przypadku wyprawy do krajów egzotycznych należy także zadbać o wymagane szczepienia.

Wielu zwolenników podróży z dzieckiem przekonuje, iż nie warto z niej rezygnować. Wakacje z maluchem to nie tylko szansa na zacieśnienie więzi i lepsze poznanie własnych pociech. Podróż z dzieckiem to przede wszystkim ogromna szansa dla samego malucha, który dzięki podróżowaniu odkrywa nowe rzeczy oraz uczy się samodzielności i wytrwałości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here