Wszystko o zdolności kredytowej

Przeróżne czynniki decydują o tym, jak wygląda twoja zdolność kredytowa. A jeśli zależy ci na wzięciu kredytu, zależy ci jednocześnie na tym, by tę zdolność po prostu uzyskać. Tylko jak do tego doprowadzić? Przede wszystkim myśl teraz o tym, co powinno być dla ciebie priorytetem. Czytanie kolejnych artykułów na temat tego, jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy, nie ma żadnego sensu przy nieposiadaniu zdolności kredytowej. Zadbaj zatem o najważniejsze kwestie. Zdolność kredytową zawsze możesz poprawić. Jesteś w stanie tak ją zmodyfikować, by działała ona na twoją korzyść i udostępniała ci wszystkie możliwe produkty bankowe, o jakich tylko sobie zamarzysz.

Przeczytaj też: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przedsiebiorca-i-kredyt-co-wplywa-na-jego-zdolnosc-kredytowa

W pierwszej kolejności, zanim zaczniesz myśleć o tym, jak by tu zacząć więcej zarabiać, zajmij się swoimi poprzednimi przeszłymi zobowiązaniami. Koniecznie musisz to zrobić. Powinieneś uporządkować wszystkie wzięte wcześniej pożyczki i kredyty, nawet te, które brałeś w instytucjach pozabankowych, teoretycznie niemających zbyt wiele wspólnego z instytucjami bankowymi, czyli zwykłymi bankami. Każdy taki produkt rzutuje bowiem na twoją aktualną zdolność kredytową. Każda niespłacona pożyczka, nawet najmniejsza, będzie tę zdolność wyraźnie obciążać. Zamiast więc nakładać na siebie kolejne zobowiązania, pozbądź się tych poprzednich i w tym momencie skup się na dopełnieniu różnych przeszłych spraw. Powinieneś też zamknąć karty kredytowe i najlepiej pozbyć się ich na zawsze. Wbrew pozorom nie są one wcale dobrymi produktami. Karty kredytowe wręcz nakłaniają nas do bezmyślnego wydawania pieniędzy, których w rzeczywistości wcale nie mamy.

Teraz, gdy poprzednie zobowiązania zostały już względnie zorganizowane, pora przyjrzeć się z bliska własnej sytuacji w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Raczej nikt nie chce do tego biura zaglądać, ale jest to niestety konieczne. Możesz oczywiście udawać, że pewnych rzeczy nie widzisz, jednakże nie ma to żadnego sensu, skoro bank i tak temu wszystkiemu bardzo dokładnie się przyjrzy. Wcześniej przygotuj się zatem na tę sytuację. Tak naprawdę decyzja o wzięciu kredytu powinna być równoznaczna z decyzją o sprawdzeniu raportu w Biurze Informacji Kredytowej. Masz pełne prawo wyciągnąć z tego biura kopię swoich danych, a raz do roku taka możliwość przysługuje ci zupełnie za darmo. Nic więc nie tracisz, nie wydajesz absolutnie żadnych pieniędzy, a zyskujesz dostęp do danych na swój temat. Pamiętaj, że ta historia kredytowa jest pisana przez ciebie samego. Warto zatem mieć ją pod kontrolą, by być może na podstawie tego, jak ona wygląda, skłonić się do zmiany postępowania i np. rezygnacji z pewnych kredytów.

Oferta kredytów gotówkowych

Podstawy masz już zorganizowane, więc zapewne marzysz już o tym, by jak najszybciej wziąć wymarzony kredyt gotówkowy w banku. Wstrzymaj się z tym jednak jeszcze przez krótką chwilę. Jeżeli bowiem podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu w sposób spontaniczny, czyli tu i teraz, najprawdopodobniej będzie ona wynikiem twojej własnej analizy różnych ofert bankowych. A ta analiza nie musi być do końca dobra. Najprawdopodobniej nie będzie też zbyt obiektywna, bo tak to już jest, że jesteśmy bardziej skłonni do korzystania z produktów oferowanych nam przez znane nam banki – na ogół te, w których mamy już jakieś konta albo które po prostu kojarzymy z reklam w telewizji. W takich sprawach często lepiej zaufać komuś z zewnątrz. Zamiast zawierzać własnym analizom, zwróć się po pomoc do dobrego doradcy kredytowego. W jakimś celu te osoby wykonują przecież swoją pracę. Mogą zaoferować ci nieocenione wsparcie i podczas szukania, i już podczas samego zaciągania różnego rodzaju kredytów, o ile tylko się do nich zwrócisz i rzeczywiście zapłacisz za ich doradztwo, co warto uczynić, mimo iż nie jest to usługa darmowa.

Pamiętaj też, że kredytodawcy także w wielu przypadkach chcą ci pomagać. Możesz oczywiście z góry potraktować ich tak, jak gdyby zależało im tylko i wyłącznie na wyciągnięciu z ciebie jak największych pieniędzy, a możesz też przyjąć inną postawę i uznać ich za swoich „przyjaciół”. A przynajmniej za jakieś wsparcie, które na pewno ci się przyda. Nie da się przecież ukryć, że to jednak kredytobiorca zna się na tych wszystkich kredytach, a zarazem i na zdolności kredytowej dużo lepiej od ciebie. Pamiętaj też, że banki na ogół lepiej traktują tych klientów, którzy współpracują z nimi na różnych płaszczyznach i chcą to robić. Jeżeli już wiesz, w jakim banku będziesz chciał wziąć kredyt w przyszłości, być może warto by było rozważyć założenie w nim konta osobistego. Ogólnie rzecz biorąc warto po prostu korzystać z różnych produktów bankowych w jednym miejscu, zamiast skakać po różnorodnych placówkach i w ten sposób nie dać sobie szansy na zdobycie zaufania chociażby i jednej placówki.

Gdyby natomiast doszło do tego, że żaden bank absolutnie nie chciałby ci udzielić kredytu, pamiętaj że masz jeszcze do wyboru pożyczki pozabankowe. One nie są aż tak atrakcyjne jak kredyty bankowe, ale mimo wszystko w pewnych przypadkach potrafią okazać się pomocne, dlatego nie ma co ich tak od razu skreślać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here