Skoki spadochronowe to niesamowite przeżycie. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy ich doświadczyli, jak i ci, którzy ze strach nigdy się na to nie zdecydują. Jedni i drudzy mogą się jednak zainteresować szkoleniami spadochronowymi AFF. Co to jest i do czego jest potrzebne?

Skoki w tandemie

Każdy śmiałek, który odważy się na skok z samolotu, może wykonać niesamowity lot spadochronowy. Nowicjusze w tej branży oraz podniebni „turyści” mają jednak tylko jedną możliwość – skok w tandemie. Jest to doskonałe rozwiązanie na początek. Dostarcza wyjątkowych wrażeń, a jednocześnie jest zupełnie bezpieczne. O bezpieczeństwo skoczka dba wówczas nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale także instruktor, który leci razem z nim. Kolejnym krokiem w zdobywaniu przestworzy może być jednak skok samodzielny, który dostarcza jeszcze większej swobody i jeszcze większych przeżyć. Aby tego dokonać, niezbędne jest jednak odpowiednie przeszkolenie.

Samodzielny skok ze spadochronem? Najpierw szkolenie

Szkolenia AFF (Accelerated FreeFall), czyli przyspieszona nauka swobodnego spadania to obowiązkowe szkolenie, które należy przejść, aby wykonać samodzielny skok ze spadochronem.

Szkolenia spadochronowe AFF zazwyczaj podzielone są na 2 części – część teoretyczną i praktyczną.

Szkolenie teoretyczne opisuje między innymi budowę i eksploatację spadochronów oraz sprzętu spadochronowego, teorię i technikę skoku spadochronowego, a także postępowanie w sytuacjach awaryjnych. Ponadto na szkoleniu teoretycznym można się dowiedzieć o sposobach sterowania oraz bezpiecznego lądowania ze spadochronem.

Szkolenie praktyczne uczy prawidłowego wyskakiwania, utrzymania sylwetki podczas spadania oraz przemieszczania się w odpowiednich kierunkach. Ponadto szkolenie praktyczne AFF uczy też wykonywania salt i beczek oraz korzystania z przyrządów pomiarowych. W ramach szkolenia praktycznego wykonywanych jest zwykle także kilka skoków próbnych. Są to skoki z instruktorem, dzięki którym można się dowiedzieć co robimy źle oraz jakie błędy poprawić, aby czerpać jak najwięcej przyjemności ze skoków, a właściwie ze swobodnego spadania.

Szkolenia spadochronowe AFF w Polsce organizuje między innymi FlyTandemy.pl. W ramach kursu wykonywanych jest 7 skoków, gdzie skoki 1-3 wykonywane są przy asekuracji 2 instruktorów, natomiast skoki 4-7 z jednym instruktorem. Szkolenie AFF prowadzone przez FlyTandemy.pl ma na celu przygotowanie praktyczne do wykonywania skoków spadochronowych z wysokości do 4000 m. Czas swobodnego spadania podczas takiego skoku wynosi ok. 50 sekund.

Ukończone szkolenie AFF umożliwia samodzielne wykonywanie skoków pod nadzorem aż do uzyskania licencji skoczka spadochronowego lub Świadectwa Kwalifikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here