Wśród wielu ciekawych pod względem turystycznym miejscowości położonych na północy Polski bardzo pozytywnie wyróżnia się Ustka. Jedną z ważniejszych zalet jest to, że funkcjonuje tutaj znane uzdrowisko. Ustka tętni życiem w każdej porze roku. Z uwagi na istnienie portu i wspomnianych obiektów uzdrowiskowych w sezonie i poza sezonem na ulicach i na plażach obecnych jest naprawdę wielu turystów. Na ulicach miasta usłyszeć można różne języki, a wokół zabytków spotkać polskie i zagraniczne wycieczki.
Położenie Ustki
Ustka położona jest w północnej części Polski, nad Morzem Bałtyckim, w obrębie krainy geograficznej określanej jako Wybrzeże Słowińskie. Jest jednym z licznych miast portowych, ale nie tylko. Kolejnym wyróżnikiem miejscowości jest funkcjonowanie na jej terenie instytucji szkoleniowych dla marynarki wojennej. Rozbudowana infrastruktura komunikacyjna uwzględnia drogi morskie, rzeczne (rzeka Słupia) oraz lądowe, między innymi pomiędzy Ustką a miejscowością partnerską – Słupskiem.
Walory Ustki
W odróżnieniu od licznych mniejszych miejscowości nadmorskich, Ustka zdaje się być bardzo ruchliwym i gwarnym miastem. Nie oznacza to, że nie da się tutaj wypocząć – dla turystów dostępne są zarówno popularne obiekty, jak też zaciszne tereny kąpielisk i dzikie plaże. Dość rozległy obszar miejscowości to gratka dla miłośników spacerów o dowolnej porze dnia. W szczególności powinni skorzystać z wygodnych i szerokich traktów, m.in. Promenady Nadmorskiej. Wybór trasy związany jest z dostępem do dalszych atrakcji i zapewnia inne zróżnicowanie widoków. Miasto ma bogatą historię, nad którą warto się pochylić, mając trochę więcej czasu. Spędzając tu np. dłuższe wakacje można dotrzeć do źródeł potwierdzających istnienie podwalin Ustki już w roku 1337.
Lokalne atrakcje Ustki
Jedną ze swoistych atrakcji Ustki są obiekty uzdrowiskowe. Dla turystów istnienie uzdrowiska ma marginalne znaczenie, ale nie można zapominać o tym, że to właśnie ono gwarantuje przynajmniej część popularności miastu. Już sam pobyt w Ustce ma walory lecznicze, bo jest tu bardzo zdrowy klimat, poza tym można skorzystać z kąpieli w wodach solankowych.
Zwiedzanie Ustki można rozpocząć od bliższego zapoznania się z licznymi zabytkami. Część z nich ma charakter religijny i dokumentuje częściowo historię miejscowości, na przykład ruiny kościoła św. Jana Chrzciciela czy neogotycka świątynia pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Bardzo charakterystycznym dla Ustki zabytkiem jest stara latarnia morska z 1892 roku, w dalszym ciągu czynna. Zobaczyć należy również zabytkową przystań żeglarską oraz liczne wille zbudowane w XIX wieku zlokalizowane w malowniczej dzielnicy willowej. Podczas spacerów po Ustce uwagę zwracają dobrze zachowane pomniki i rzeźby.
Nie można zapomnieć o punktach i instytucjach kulturalnych. Zaplanowane z wyprzedzeniem wczasy mogą stać się świetną okazją do obejrzenia np. eksponatów w Muzeum Ziemi Usteckiej lub spędzenia miłych chwil podczas obchodów Dni Morza.
Baza noclegowa Ustki
Liczni turyści odwiedzający Ustkę muszą mieć gdzie się zatrzymać, dlatego też miejscowość dysponuje rozbudowaną i nowoczesną bazą noclegową w Ustce. Liczba ofert w sezonie przekracza sześćset zróżnicowanych propozycji. Zainteresowane osoby mogą wybierać nie tylko pod względem kryterium rodzaju obiektu, ale też decydować się na nocleg w Ustce dalej lub bliżej morza – kwatery nadmorskie kosztują więcej, ale oferują naprawdę przyjemny wypoczynek.
Podsumowując, podczas wakacji w Ustce ciężko będzie się nudzić. Wybór atrakcji do obejrzenia zależy tylko od tego, jak długi będzie zaplanowany urlop. W zorganizowaniu przyjemnych chwil pomoże serwis Przymorzu.pl, zapewniający zawsze świeże informacje na temat dostępnych obiektów z bazy noclegowej i wolnych pokoi.
Jednym z ciekawszych miejsc nad Bałtykiem jest Wejherowo. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług PKS Wejherowo, żeby dotrzeć stamtąd nad morze lub z Twojego miejsca zamieszkania wprost do centrum Wejherowa.