Odwiedzając Wielkopolskę, warto obejrzeć nie tylko atrakcje Poznania – okolice stolicy regionu są z pewnością równie interesujące co Zamek Cesarski, Rynek czy Cytadela. W pobliżu Poznania mieszczą się m.in.: barokowy pałac z galerią sztuki, neogotyckie ruiny zamku, wieże widokowe i ciekawe trasy rowerowe. Znajdzie się także coś dla miłośników… astronomii. Sprawdź, jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicach Poznania.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Poznania, spróbuj zarezerwować sobie dodatkowych kilka dni na odwiedzenie okolic tego miasta. Wielkopolska ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc zarówno miłośnikom aktywnego wypoczynku, jak i fanom zwiedzania zabytków.

Zanim wyruszysz w podróż po interesujących atrakcjach Wielkopolski, przygotuj się do wyprawy. Wybierz sprawdzony hotel w Poznaniu i nie martw się, że po przyjeździe coś może Cię zaskoczyć. Zarezerwuj nocleg w Poznaniu na przykład w świetnie ocenianym hotelu Mercure Poznań Centrum znajdującym się w lokalizacji, z której bez trudu dotrzesz do ciekawych miejsc poza głównym miastem.

Wielkopolski Park Narodowy

Park położony nad rzeką Wartą, na południe od Poznania. Powierzchnia terenu jest dość duża, obejmuje blisko 8 tys. ha, w tym aż 18 obszarów ochrony ścisłej – zarówno fauny, jak i flory. Są to m.in. bory sosnowe, roślinności bagienne, chrząszcze oraz ptaki, np. czapla siwa.

Obszar parku ma do zaoferowania 5 ciekawych szlaków pieszych i trasy rowerowe o długości przeszło 100 km. Spacerując lub jadąc tymi drogami, można podziwiać malownicze tereny obfitujące w jeziora – np. Jezioro Góreckie. Na jego środku znajduje się Wyspa Zamkowa, a na niej mieszczą się ruiny neogotyckiego XIX-wiecznego zameczku wybudowanego przez Tytusa Działyńskiego. Budynek był prezentem ślubnym dla siostry arystokraty – Klaudyny Potockiej, która mieszkała tam z mężem do wybuchu powstania listopadowego.

Na obrzeżach parku – w miejscowości Mosina – znajduje się również drewniana wieża widokowa. W pobliżu można odpocząć na łonie natury, a nawet rozbić namiot.

Wieża widokowa w Dziewiczej Górze

To najwyższe wzniesienie w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, na środku którego umiejscowiono wieżę widokową o wysokości 40 metrów. Dawniej konstrukcja pomagała leśnikom w ochronie przeciwpożarowej terenów – dziś stanowi jedną z najciekawszych atrakcji okolic Poznania.

Na szczycie wieży znajduje się taras do obserwacji krajobrazu puszczy oraz pobliskich miejscowości. Wystarczy tylko pokonać… 172 stopnie, by znaleźć się w punkcie, z którego można obserwować niezwykłą panoramę.

Rezerwat meteorytowy – Meteoryt Morasko

Obiekt znajduje się na obrzeżach Poznania w Morasku,  na północ od centrum. Na jego terenie zlokalizowane są kratery pometeorytowe, które – jak wskazują eksperci – powstały ok. 5 tys. lat temu. Taką genezę potwierdza znalezienie w pobliżu także fragmentów materii meteorytowej oraz pyłu kosmicznego.

Poza podziwianiem wpływu materii kosmicznej na naszą planetę w rezerwacie Meteoryt można spotkać również niezwykłą florę. Wśród roślin występujących w Morasku znajdują się takie okazy jak lilia złotogłów czy kopytnik pospolity. Z rzadko spotykanych zwierząt w rezerwacie poznasz także dzięcioła czarnego lub borsuka.

Pałac w Rogalinie

Ciekawym miejscem do odwiedzenia przy okazji wizyty w Poznaniu jest Rogalin – wieś słynna dzięki XVIII-wiecznemu pałacowi. Wybudowany przez Krzysztofa Raczyńskiego barokowy obiekt pałacowo-parkowy składa się z budynku głównego, ćwierćkolistych skrzydeł i dwóch oficyn bocznych. Za budynkiem mieści się ogród francuski z kopcem widokowym.

W środku Muzeum Pałac w Rogalinie znajduje się galeria artystyczna pełna znakomitych dzieł malarskich. W ekspozycji znajdziesz prace m.in. Matejki i Moneta. W zespole pałacowym mieści się także kaplica św. Marcelego, która niegdyś pełniła funkcje kaplicy dworskiej, teraz zaś jest kościołem parafialnym.

W okolicach pałacu rosną również słynne dęby rogalińskie nazywane imionami: Lech, Czech czy Rus. Niektóre z nich mają prawie 10 m obwodu, a znaczna część wszystkich okazów stała się pomnikami przyrody.

Wyrusz w podróż po polskich miastach. Dogodny nocleg znajdziesz zawsze na stronie AccorHotels.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here