Szklarska Poręba leży u stoków Karkonoszy i Gór Izerskich. Jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Warto jednak odwiedzić miasto także w okresie letnim. Sprawdź dlaczego!

Szklarska Poręba liczy nieco ponad 6 000 mieszkańców. Jednocześnie co roku przyciąga tysiące turystów, którzy pragną skorzystać z niezwykłych walorów klimatycznych miejscowości. Dlaczego to górskie miasteczko cieszy się tak dużą popularnością nawet poza sezonem narciarskim? Specjaliści z Sun&Snow zebrali 5 najważniejszych powodów.

Raj dla rowerzystów

W Szklarskiej Porębie i wokół niej wytyczono ponad 200 km szlaków rowerowych. Coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy, jak i osoby szukające wyzwań i mocnych wrażeń. Przez Szklarską Porębę przebiega m.in. długodystansowy, międzynarodowy szlak „Liczyrzepa”, prowadzący przez całe Sudety.

Bliskość granicy

Szklarska Poręba to nie tylko doskonały punkt wypadowy na pobliskie górskie szczyty (do programu obowiązkowego należy m.in. wycieczka do najwyższego wodospadu w Sudetach, czyli Wodospadu Kamieńczyka), lecz również w głąb Czech. Blisko stąd m.in. do Tanvaldu, wchodzącego w skład rezerwatu przyrody regionu Góry Izerskie, czy do miasta Liberec, w którym mieści się okazały XVI-wieczny zamek.

Legenda Ducha Gór

Szklarska Poręba jest nazywana miastem Ducha Gór, określanego też mianem Karkonosza lub Liczyrzepy. To legendarny władca Karkonoszy, pojawiający się od wieków w polskich, czeskich i niemieckich opowieściach. To na nim podobno wzorował się J.R.R. Tolkien, tworząc postać Gandalfa. W Szklarskiej Porębie znajduje się wiele rzeźb tej tajemniczej postaci.

Liczne zabytki i atrakcje

W Szklarskiej Porębie, poza niezwykłymi krajobrazami, można nacieszyć oczy szeregiem zabytków, m.in.:

  • XVII-wieczny kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej;
  • domy mieszkalne z początku XX wieku;
  • zespół willowy przy ul. Kilińskiego;
  • młyn św. Łukasza (obecnie zamieniony w hotel).

Warto odwiedzić również Muzeum Tanich Win i Muzeum Mineralogiczne.

Bogata baza noclegowa

W Szklarskiej Porębie na turystów czekają liczne hotele i pensjonaty. Warto sprawdzić również ofertę apartamentów Sun&Snow, które zapewnią wygodę i swobodę, niezbędne do odpoczynku po całodniowej górskiej wycieczce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here